Tag Archives: прилеп

Почина возачот на Брза помош од Прилеп: Се зарази спасувајќи животи, но ја загуби битката  со корона

Возачот во прилепската Брза помош, Гоце Илиески, за кого Македонија собираше донации за лекување, ја загуби битката со коронавирусот. И покрај желбата на целата нација Гоце Илиески повторно да застане на нозе на 42. години и да спасува животи, денеска засекогаш не’ напушти. Беше посветен сопруг и татко на две …

Повеќе »

НУЦК „Марко Цепенков“ – Прилеп: Изложба на фотографии „Инстант семејства – мултипликација на љубовта“ од фотографот Роберт Јанкулоски 

Изложба на фотографии „Инстант семејства – мултипликација на љубовта“ од фотографот Роберт Јанкулоски ќе биде отворена на 11.09.2020 /петок/ од 20 часот во ликовната галерија на ЦК„Марко Цепенков“. Ќе бидат претставени 15 фотографии со големина 80×100 изработени на архивска, памучна хартија, на кои е пренесено авторовото видување за семејството и …

Повеќе »

Потpecна иcпoвeд на татко од Прилеп: Детето имало потpec на мозoкoт и го потврдиле како позитивно на кopoнавиpyc

Александар Конески од Прилеп на Фејсбук раскажува за тоа што се’ пpeживеале заедно со неговиот 6-годишен син Максим кој добил потpec на мозоkoт од пад, но во болница утврдиле и дека е позитивен на Koвид 19. “Кој има уши да слуша нека чуе!!! Сакам со сите вас да споделам едно …

Повеќе »

(ФОТО) Херојски подвиг на прилепчанец, пожарникар, кој добил отказ а денес спасил човечки живот од пожар!

31-годишниот Мартин Стојаноски од Прилеп, кој до минатата година работел како пожapникар во Територијалната пpoтивпожарна единица Прилеп, денеска направи подвиг кој долго ќе се памети. Денеска околу 12. часот во куќа на улицата “Никола Тесла” бр.8 избувна пожap кој ја зафати кујната, а во моментот во куќата останала зapoбена една …

Повеќе »

Утрово земјотрес ги вознемири жителите на Македонија: Епицентарот бил во Драч

Жители на Прилеп, Охрид, Битола па и Скопје утрово вознемирени постираа на Фејсбук за земјотресот кој ги разбудил… Земјотресот, кој рано утрово, околу 4. часот се почувствува и во Македонија, бил со епицентар во Албанија. Според првичните информации потресот бил со магнитуда од 6,6 степени по Рихтер е со епицентар …

Повеќе »

(ФОТО) Цеца цело лето им пее на градоначалниците во Македонија: А, да си ја усвоиме!?

Градоначалниците се менуваат но навиките очигледно остануваат… А, како поинаку да се протолкува тоа што, засега, Цеца Ражњатовиќ, после Прилеп ќе пее и во Штип на нивната, ГРАДСКА манифестација…Велиме, засега, бидејќи има уште многу манифестации па не е чудно да дојде на уште некоја…Но, најрагично е што градоначалниците, нели се …

Повеќе »

Позната е програмата на „Пивофест“: Тамара, Влатко Стефановски и…Цеца!

Мотото на Фестивалот е „За добра мисла”. Буџетот кој го одвојува локалната самоуправа за „Пивофест” е 2.5 милиона денари за покривање на авторските хонорари на учесниците… Од 18 до 21 јули во Прилеп по 17. пат ќе се одржи традиционалниот Фестивал на пивото и на скарата – „Пивофест”. Четирите фестивалски …

Повеќе »

(ФОТО) Време е на карневали: Најубава маска во Прилеп за Прочка!

Прочка е време на традиционалните карневали кога се избираат и најубавите маски. Горан Ангелоски од Прилеп е пресреќен што оваа признаниетото за најубава маска отишло во вистинските раце… „Заслужена прва награда, традиционална маска…да се множат!

Повеќе »

(ВИДЕО) Црн дим од болници: Прилеп и Чаир најголеми загадувачи!

02 Иницијатива сподели објава од загадување на воздухот во Прилеп и Скопје: „Црниов чад секое сабајле излегува од Општата болница во Прилеп. Ист случај со болницата во Чаир. Двете се греат на мазут. Во земјава има над 60. здравствени установи кои се греат на мазут, нафта, дрва, вклучително и специјалните …

Повеќе »