Tag Archives: пријателство

ПРИЈАТЕЛСТВО НА ДВЕ ЛЕГЕНДИ: Како се дружеле Алберт Ајнштајн и Чарли Чаплин

Приказната вели дека двајцата генијалци веднаш пронашле заеднички јазик… Алберт Ајнштајн и Чарли Чаплин ги пречекал директорот на „Универзал студио“, Карл Лемл. Приказната вели дека двајцата генијалци веднаш пронашле заеднички јазик. Поминало многу време пред Чаплин да ги покани Ајнштајн и неговата сопруга Елса на вечера и тоа бил почеток …

Повеќе »

(ФОТО) Емотивната приказна за девојчето Јана и делфинот Јан кружи по светот, а поради нив е вратена надежта за излекување од многу болести

Според мислењето на многу стручњаци, она што не го можат лекарите – можат делфините Овие најпаметни животни даваат сериозна помош во лекувањето на многу сериозни болести. Особено корисна терапија со делфин влијае на пациенти кои страдаат од аутизам, церебрална парализа и последиците од мозочен удар. Често се случува, во делфинариумот, …

Повеќе »

Пријателството нема цена – Приказна која ќе ве разнежни: 78. години се најдобри пријателки – ниту домот за стари лица не успеал да ги раздели!

Тие се доказ дека долгогодишните пријатели се навистина драгоценост и верност за цел живот… Кога уште во 1941. година, како 11-годишни, се запознале и се преселиле и седнале во иста училишна клупа, Оливи Вудвард и Кетлин, од Велика Британија, никогаш не сонувале дека станат пријателкиза цел живот. Имено, во основно …

Повеќе »

Добитни комбинации: Најдобри љубовни парови меѓу хороскопските знаци

Хороскопските препораки и совети не треба да се сфаќаат особено сериозно, а за сите индикации и нуспојави обратете се на стручњак… Ги знаете оние парови на кои сите им се восхитуваат и фантазираат за љубов како нивната? Можеби за тоа се заслужни нивните компатибилни хороскопски знаци. Некои хороскопски парови едноставно …

Повеќе »

(ФОТО) На бездомник му дала пари а тој исчезнал – но се вратил после неколку години и ја изненадил!

Кога Џена Номели првпат го запозна Вил Левенс, тој копал во контејнер. На прашањето зошто е на улица, тој со неа ја споделил својата тажна приказна. „Тој рече дека неговата сопруга умрела ненадејно и, поради тага, еднаш се обидел со хероин – и стана зависник“, рекла Џена, „Последица од тоа …

Повеќе »

(ФОТО) НЕГОВАТА ПРИКАЗНА „КРШИ“ СРЦА: „Ја најдов мама на Фејсбук, но не сакаше да ме прифати за пријател“

Единаесетгодишниот Дејан до училиштето пешачи пет километри. Тој го дели креветот со нејговата баба, а живее во дрвена куќа без бања или вода, каде честопати нема електрична енергија. Но, тоа не е најтешкиот дел од неговиот живот. Поточно, пред четири години, неговата мајка ја земала неговата помлада сестра и заминала, …

Повеќе »

(ВИДЕО) ПИЈАНА ЖЕНА ВО НЕСРЕЌА И ГО УСМРТИЛА СИНОТ: Мајката одлучила да ја најде а кога се сретнале се случило нешто НЕОЧЕКУВАНО!

Една мајка ја објаснила нејзината болна одлука да му прости на пијан возач кој го убил нејзиниот син во сообраќајна несреќа. Кевин Јетс (25) од Тенеси е убиен кога пијан возач, Латиша Стивенс, се возела на погрешната страна од патот и се судрила директно со него во јули 2011. година. …

Повеќе »

(ФОТО) ПРИЈАТЕЛСТВО КОЕ ТРАЕ СО ГОДИНИ – ПОЧНАЛА ДА СЕ ДРОГИРА СО 13. ГОДИНИ А ЕДНА ГОДИНА ПОДОЦНА СЕ ОБИДЕЛА ДА СЕ УБИЕ:На глумицата животот и го спасила КОЛЕШКА КОЈА СИТЕ ЈА САКААТ – била на вистинско место во вистинско време!

Холивудската актерка Дру Баримор е присилена во првата филмска улога во нејзиниот живот на 11-годишна возраст, а на само 7. години, таа веќе била позната. „Чувствувам дека ќе станам голема ѕвезда и се чувствувам добро да се гледам себеси на екранот“, рекла тогаш седумгодишната Дру. Сепак, улога по улога, животот …

Повеќе »

(ФОТО) ПОДАРОЦИ ЗА НЕПОЗНАТИ – БИ САКАЛЕ ДА СМЕ КАКО РЕМЕНСКИ И СО ЛУЃЕТО ОД ТЕЛЕВИЗИЈА ДА СЕ ДРУЖИМЕ КАКО И ТАА:„Се познаваме колку што и вие се познавате, од телевизија“

Во ЈО се редат личностите кои се на било каков начин поврзани со Бојан Јовановски – ака Боки 13 – за случајот „Рекет“ – од бизнисмени до пратеници…Вчера пред обвинителката Вилма Рускоска се појави и’ пратеничката Фросина Ременски која на прашањата на новинарите изнесе некои нелогичности… Бојан Јовановски, рече дека …

Повеќе »