Tag Archives: придобивки

10. собни билки кои се грижат за вашето здравје

Некои домашни растенија смируваат разни болести, го чистат воздухот и собираат енергија во просторот, па затоа е одлична идеја да го наполните вашиот дом со нив. Тие не се тешки за одгледување и одржување, а од нив ќе имате повеќе придобивки. Чили Исхрана богата со зачини како чили го стимулира …

Повеќе »

ЗАБОРАВЕНИ НАМИРНИЦИ: Ја регулира зголемената маснотија во крвта – Сурутката е вистински еликсир на здравјето

Поради сите придобивки што ги има за здравјето на луѓето, експертите препорачуваат консумирање на половина до еден литар сурутка на ден Експертите препорачуваат консумирање на половина до еден литар сурутка на ден Сурутката е нус-производ на производство на сирење и јогурт во кој остануваат најдобрите и највредните состојки на млеко: …

Повеќе »

Добри за мажите, но и за сите: 7. причини поради кои треба почесто да јадеме пиперки

Пиперката е исклучително здрава намирница која содржи дури 92 проценти вода, а во 100 грама има нешто под 30 калории. Пиперката е годишна растителна култура која во Јужна и Централна Америка се јаде веќе илјадници години. Колумбо ја донел во Европа во 15 век и станала неизбежен дел од многу …

Повеќе »

МОЌТА НА ЛИМОНОТ – Ставила лимон покрај креветот и заспала,а кога се разбудила имала многубројни придобивки…

  Доколку сакате да дознаете колку еден лимон може да создаде една магија, тогаш испробајте го овој трик… Кога зборуваме за здрава исхрана, првата асоцијација секогаш е лимонот. Неговите позитивни својства се многубројни, а може да се користи на многу начини. Да почнеме од мирисот на ова овошје кое што …

Повеќе »

Започнете го денот со топла вода и мед: комбинација која ќе го препороди организмот!

Чаша од овој пијалок на празен стомак прави чуда Дали знаевте дека комбинацијата на топла вода и мед има многу корисен ефект врз вашето здравје? Си гурно ви е познато дека медот е одличен за здравјето и го препорачуваат многу нутриционисти, но доколку се комбинира со млака вода ќе направи …

Повеќе »

(ФОТО) Поради овие три причини треба често да јадете црно чоколадо!

Можеби е тешко да се поверува но и чоколадото е здраво. Истражувањето покажало дека го поправа здравјето на срцето и го намалува крвниот притисок, а има и противвоспалителни и антиоксидансни својства, го поправа расположението и го намалува ризикот од хронични болести. Повеќето стручњаци сметаат дека чоколадото својата полезност ја должи …

Повеќе »

(ФОТО) Цинкот е најлош непријател на ракот: Научниците откриле дека овој минерал е клуч за спречување на ракот!

Конзумирањето на цинкот е нешто што мора да го имате на ум кога се приближува сезоната на грип и настинки, но неговата вредност се протега далеку вон спречувањето на овој релативно нештетлив проблем на нешто многу посериозно – борбата против рак. Истражувачите од Универзитетот Тексас во Арлингтон откриле дека цинкот …

Повеќе »

Три придобивки ако го исфрлите лебот од исхраната:Без глад а со енергија!

Лебот за многумина е омилена намирница без која не можат да го замислат ниеден оброк. Оваа бомба од јагленохидрати доаѓа во различни форми од кои некои се штетни за нашето тело и линија, додека други заслужуваат пофалба. Дознајте што се случува во вашето тело ако од исхраната сосема го исфрлите …

Повеќе »

Искуства: Игор Димитровски:Истопи 45. килограми и драстично си го подобри здравјето…

„Многумина од луѓето со вишок килограми, некако, ги носат уште од детството, си ги носиш и си ги прифаќаш дека е тоа така и нема проблем и се додека не почнат навистина да ти пречат и да ти го нарушуваат здравјето“, вели Игор. Игор Димитровски 41 годишен маж од Скопје, …

Повеќе »