Tag Archives: придобивки

(ФОТО) Цинкот е најлош непријател на ракот: Научниците откриле дека овој минерал е клуч за спречување на ракот!

Конзумирањето на цинкот е нешто што мора да го имате на ум кога се приближува сезоната на грип и настинки, но неговата вредност се протега далеку вон спречувањето на овој релативно нештетлив проблем на нешто многу посериозно – борбата против рак. Истражувачите од Универзитетот Тексас во Арлингтон откриле дека цинкот …

Повеќе »

Три придобивки ако го исфрлите лебот од исхраната:Без глад а со енергија!

Лебот за многумина е омилена намирница без која не можат да го замислат ниеден оброк. Оваа бомба од јагленохидрати доаѓа во различни форми од кои некои се штетни за нашето тело и линија, додека други заслужуваат пофалба. Дознајте што се случува во вашето тело ако од исхраната сосема го исфрлите …

Повеќе »

Искуства: Игор Димитровски:Истопи 45. килограми и драстично си го подобри здравјето…

„Многумина од луѓето со вишок килограми, некако, ги носат уште од детството, си ги носиш и си ги прифаќаш дека е тоа така и нема проблем и се додека не почнат навистина да ти пречат и да ти го нарушуваат здравјето“, вели Игор. Игор Димитровски 41 годишен маж од Скопје, …

Повеќе »

Office 365 за подобра едукација, настава и учење

Во Скопје Мериот Хотел од страна на 10-те финалисти на 365 challenge беа претставени придобивките од Office 365. Значењето на дигитализацијата беше потенцирано од страна на министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, директорот на Мајкрософт Македонија, Љупчо Георгиев и водечкиот менаџер за развој на бизнисот во областа на …

Повеќе »

Утре почнува Божиќниот пост: Подгответе се за денови на вода и денови на риба

Христијанскиот пост е воведен по примерот на Исус Христос, кој 40 дена поминал во пустина во пост и во молитва. Постот претставува духовна и телесна подготовка на човекот за влез во тајната на претстојниот празник За православните христијански верници кои се водат според стариот Јулијански календар почнува шестнеделниот божиќен пост. …

Повеќе »

Седум дена јадел само зеленчук, а му се случиле овие 4.важни работи

Еден корисник на интернет одлучил седум дена да јаде само зеленчук, за да се увери дека во тој период и со различен режим на исхрана може да дојде до одредени промени На неговата трпеза, порано, секогаш имало месо, особено пилешко. Но, се одлучил седум дена да јаде само зеленчук, за …

Повеќе »