Tag Archives: придобивки

Главен извор е сонцето, но ВИТАМИНОТ Д го има и на овие места: Еве зошто е важен за здравјето!

Познат како витамин на сонцето, за витаминот Д често се зборува како за одговор на сезонските проблеми Кога конечно ќе пристигнат пролетта и летото, овој витамин влијае на подобро расположение и навидум ја зајакнува функцијата на имунитетот. Вистина е дека телото може да произведува само витамин Д. Сепак, потребна е …

Повеќе »

Ленено семе за нега на коса и лице: Два третмани кои ќе ве подмладат!

Лененото семе се покажало како исклучителен препарат за коса, бидејќи го враќа сјајот и волуменот, а истото важи и за кожата на лицето.Лененото семе се користи во исхраната повеќе од 6.000 години, а поради неговите здравствени придобивки е прогласено за суперхрана. Богат е со влакна и омега-3 масни киселини, поради …

Повеќе »

Дали нашите баби биле во право? Научниците откриле како чајот од камилица влијае на телото

Билните чаеви отсекогаш биле добри сојузници на нашето тело Мајките и бабите, се чини, биле во право. „Пиј чај од камилица, ќе ти се допадне“, е фраза што ја слушнавме, со помалку или повеќе зборови, од роднини или блиски пријатели кои сакале да се грижат за нас кога сме болни. …

Повеќе »

Зошто веќе утре треба да почнеме да трчаме? Тоа директно влијае на овие четири работи!

Трчањето е омилена вежба за многумина… Трчањето е одличен начин да дојдете во форма, но исто така може да биде од корист за речиси секој дел од нашето тело и да ни го подигне духот. Ако размислувате да започнете со трчање кога ќе прочитате сè за придобивките од оваа активност, …

Повеќе »

ЛЕКОВИТОСТ НА МОРИНГАТА – НЕВЕРОЈАТНИ ЕФЕКТИ НА ЗЕЛЕНИОТ ЗЛАТЕН ПРАВ: Ова чудесно растение го регулира крвниот притисок, ги штити срцето и црниот дроб!

Морингата моментално е една од најпопуларните намирници за луѓето кои уживаат во здрава исхрана. По чиа семињата, киноата и ашвагандата, на пазарот за храна се појави нова „суперхрана“ која воодушеви многу поборници за здрава исхрана, нутриционисти и фитнес гуруа. Тоа е моринга, дрво кое расте во подножјето на Хималаите и …

Повеќе »

Помодарство или суперхрана, но докажано дека го намалува ризикот од срцев удар за 21. процент

Една неодамнешна студија покажала дека конзумирањето авокадо го намалува ризикот од срцев удар и’ кај мажите и кај жените, особено кога се јаде наместо путер, сирење или преработено месо. Според Светската здравствена организација (СЗО), кардиоваскуларните болести се водечки убиец во светот, одземајќи речиси 18. милиони животи секоја година. Студијата објавена …

Повеќе »

ДОКАЖАНО – ЧИТАЊЕТО КНИГИ ГО ПРОДОЛЖУВА ЖИВОТОТ? Ова го вели науката за влијанието на читањето врз вашето здравје

Повеќето луѓе читањето го сметаат за хоби, бегство од секојдневниот живот, исто како филмовите. Но, факт е дека читањето не е само хоби за релаксација, тоа е вештина која има некои луди предности – особено ако тоа го правите секој ден. Читањето не е само добро хоби, туку има и …

Повеќе »

МАСЛО ОД ЦИМЕТ: Ги намалува нападите на глад и го зајакнува имунитетот!

Циметот е еден од најздравите зачини Здравствените придобивки од циметот се одамна познати, па не е чудно што маслото од овој зачин има бројни корисни ефекти врз нашето здравје. Го зајакнува имунитетот Поради антиоксидансите, но и манганот, калциумот, влакната и железото, маслото од цимет го зајакнува имунолошкиот систем. Покрај тоа, …

Повеќе »

Што се’ позитивно се случува во телото од маслиновото масло

Покрај тоа што е вкусно и одличен додаток на јадењата, маслиновото масло има многу здравствени придобивки. Имено, тој е богат со здрави мононезаситени масти. Луѓето од Медитеранот имаат навика наместо путер или свинска маст да јадат многу маслиново масло и други здрави масти, па затоа се главно поздрави и живеат …

Повеќе »