Tag Archives: преживување

Сиромаштија во богатата Германија

Германија е богата земја, но статистиката незапирливо открива колку од нејзините жители едвај преживуваат.Според официјалните податоци од четвртокот, околу 13. милиони луѓе, или 15,8 отсто од граѓаните, живееле во сиромаштија во 2021. година.Федералното биро за статистика ја класифицира категоријата ранливи со заработка помала од 60. проценти од просечната. Уделот на …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ЕДИНСТВЕНА ПРЕЖИВЕНА ОД ПАД НА АВИОН, ПА СО ДЕНОВИ ТАЛКАЛА НИЗ ЏУНГЛАТА: „Со ужасни болки чекорев преку МРТВИТЕ за да се спасам!“

Џулијан за влакно ја избегнала смртта со чиста среќа, а благодарение на времето што го поминала со нејзиниот татко во џунглата, успеала да си го спаси животот. Џулијана Кепке е родена во 1954. година. Таа до својата 17-та година живеела сосема нормален живот, а потоа во нејзиниот живот се случило …

Повеќе »

(ФОТО) Денес живее бајка, а поминала низ пекол: Убавата Петра Немцова е повторно на црвениот тепих

Една од најпознатите манекенки на сите времиња, Петра Немцова (41), позната по убавата насмевка и природниот изглед, по долго време се појави на црвениот тепих. View this post on Instagram A post shared by Petra Nemcova (@pnemcova) Таа на настанот Taste the Future во Лос Анџелес дојде со својот сопруг …

Повеќе »

Единствената намирница на која можете да (пре)живеете

Можеби некогаш сте мислеле дека можете да живеете на една намирница – тоа е обично она што многу го сакате. Размислувате во сосема погрешна насока. Изборот да се јаде само едно овошје, зеленчук или житарици би довело до откажување на органите, додека конзумирањето само месо на крајот би го принудило …

Повеќе »

Еве што ви треба за да преживеете нуклеарен напад

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ Владимир Путин нареди руските нуклеарни сили да бидат ставени во состојба на готовност откако Западот воведе санкции кон Русија поради инвазијата на Украина. Британскиот премиер Борис Џонсон тврди дека заканата е тактиката на Путин за одвраќање на вниманието, но познато е дека Русија има околу 4.500 нуклеарни боеви глави. …

Повеќе »

(ФОТО) ВО СЛУЧАЈ НА НУКЛЕАРНА ВОЈНА: Се смета дека ова место би било најбезбедно за живот!

Светот продолжува да се плаши од можноста за нуклеарна војна Откако Владимир Путин ги стави нуклеарните сили во готовност, светот не престанува да се плаши од нуклеарна војна. Министерот Сергеј Лавров испрати и предупредување дека Третата светска војна ќе биде „нуклеарна и деструктивна“. И’ покрај тоа што Путин ги стави …

Повеќе »

(ФОТО) СЕ КРИЕЛА ПОД ТЕЛАТА НА МРТВИТЕ ЛУЃЕ ЗА ДА ПРЕЖИВЕЕ: Потресна семејна приказна на познатата глумица Мила Јововиќ за која малку се знае!

Славната холивудската актерка Мила Јововиќ е родена во Украина во 1975 година. Нејзина мајка е руската актерка Галина Огинова Јововиќ, а татко и е српскиот лекар Богдан Јововиќ, чие семејство потекнува од Црна Гора. Мила не зборува често за својата приватност и корени во јавноста, сепак, во една прилика одлучила …

Повеќе »

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД – ГОРЕВ ЖИВА: Исповеди  на луѓето кои го преживеаја 11. септември, ги опишува ужасите што ги доживеале тој ден

Поминаа 20 години од терористичкиот напад во Њујорк, но раните на многумина преживеани се уште се свежи. Некои останаа со физички последици што им го сменија животот, додека многумина се борат со психолошката траума предизвикана од настаните на 11. септември. Една од најтешко повредените преживеани, Лорен Менинг, се здобила со …

Повеќе »

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) Славјето се претворило во пекол: Играла покрај прозорецот па паднала од втор спрат!

Морничавата сцена ги потресла сите на забавата… Колумбискиот пејач Енгел Мелоди Ренфиго на својот Фејсбук профил објави видео на кое се гледа како една девојка паѓа од вториот кат на зградата на земја. Енгел бил гостин на приватна забава во Баранкилја, каде требало да отпее некои од најголемите хитови. Додека …

Повеќе »