Tag Archives: претстави

(ВИДЕО) Интервју – Зоран Спасов-Ѕоф: „Џабе живиш у Скопје, ако не го разбираш најдобриот хумор у свет!“

Новата книга на авторот Зоран Спасов-Ѕоф, „Џабе живиш у Скопје”, неодамна на промоција го собра речиси цело Скопје. Откако 600 луѓе дојдоа да ја слушнат скопската приказна на Ѕоф, книгата е број еден најпродавана во „Литература”. Ѕоф вели дека ја напишал, затоа што тоа му го должи на Скопје. „Сите …

Повеќе »

МНТ на летна турнеја со претставите „Не се клади на Енглези“ и „Народен непријател“

Македонскиот народен театар ова лето со две различни претстави ќе се претстави на повеќе сцени. Гостувањата на кратката летна турнеја ќе се случат во периодот од 3 јули до 15 август. Патувањето ќе започне со гостувањето на претставата „Не се клади на Енглези” на 3 јули, во рамките на 15-годишнината …

Повеќе »

Македонскиот народен театар со специјална акција:„МНТ во вашите домови!“

Македонскиот народен театар, со оглед на состојбата со пандемијата со коронавирус, реши љубителите на театарот да не ги остави без претстави. Поради тоа тие од денес ја спроведуваат акцијата „МНТ во вашите домови“… „Драга публико, бидејќи овие денови не можете да уживате во магијата на театарската игра, МНТ е секогаш …

Повеќе »

“Клеопатра“ на 14. и 17. ноември во МОБ: Грандиозна постановка за љубителите на балетот!

Балетскиот спектакл „Клеопатра“ грандиозна постановка, разнобојно дело што во многу аспекти ги надминува рамките на класичниот балет, кој има одличен прием кај нашата публика и ќе биде изведен на 14. и 17. ноември со почеток во 20 часот. За „Клеопатра“ специјално компонираната музика е на авторката Нерија Голдберг од Литванија, …

Повеќе »

Погледнете ја програмата на Јавна Соба за оваа седмица

Оваа седмица во Јавна Соба 24.04. // 20:00 – Книжевни Магнитуди Сите обични и необични читатели – влезете во рингот! facebook event link 24.04. // 19:00 – Rosica Mrsic Runway Show Дизајнерката Росица Мршиќ уште еднаш нè предизвикува на модно доживување каде ќе ја претстави својата најнова сезонска модна колекција, …

Повеќе »

(ФОТО) Репертоар на Драмски театар од 12. до 14. април

12. април „Секс, дрога и рокенрол“ И така замина револуцијата, нема потреба од зошто и како, просто замина. Се заменија старите идеали за ништо, косите за ништо. Нема романтика во компромисот. Не сакам да се извадам, но нема ни да попувам. Oд попови доста. Oдиме на рационално расудување. Никој веќе …

Повеќе »

Sony ги претстави „радикално“ изменетите Xperia XZ2 и XZ2 Compact

Sony го претстави својот најнов адут на пазарот со паметни телефони и неговата „помала копија“ – станува збор за телефоните Xperia XZ2 и XZ2 Compact. Sony одлучи радикално да го промени својот досегашен изглед на телефони, повеќе насочувајќи се кон сјајот, заобленоста, стаклото и малите рабови, отколку кон острите карактеристични …

Повеќе »

(ФОТО) Репертоар на Драмски театар од 23. до 25. ноември

23.11. „Вера, љубов, надеж“ “Вера, љубов, надеж” е приказната на младата жена Елизабета, која ја живее етиката на своите принципи против еден свет кој се правда со закони. Етиката пред правниот систем. “Вера, љубов, надеж” е тоа што ги прави луѓето луѓе, во еден свет каде што нема ни вера, …

Повеќе »

(ФОТО) Репертоар на Театар за деца и младинци од 23. до 26. ноември

23.11. „Мачорот во чизми“ Неуморниот патник, бистриот и брлив мачор Макс, почнува нова животна авантура. Во моментот кога неговиот газда, стариот воденичар, го напушта овој свет, тој една вечер сосема случајно ќе ги спаси волшебните чизми Енесија и Акајсија од мрачната пештера на злобниот вештер Ужвекс. Ѕверот волшебник поради тоа …

Повеќе »