Tag Archives: препораки

ИСПОВЕД И СОВЕТ ОД САШО СЕРАФИМОВСКИ КОЈ ГО ПОБЕДИ КОВИД-19:„Секој што ќе почувствува барем некаков симптом, веднаш да реагира кај матичен лекар!“

Венко Филипче на својот профил на Фејсбук објави куса сторија за Сашо Серафимовски, 57. годишен тетовчанец кој го победил корона вирусот: -Педесет и седумгодишниот Сашо Серафимовски го победи ковид-19. Тој првично ги игнорирал симптомите и како што вели првпат во животот морал да помине две недели во болнички кревет поради …

Повеќе »

Сите сакаме лубеница, а знаете ли КОЛКУ Е ЗДРАВА: После овој текс сигурно ќе ја јадете повеќе!

Летото е омилено годишно време за многумина… Најтоплиото годишно време, покрај уживањето во привлечностите на морето, носат и најубави плодови. Покрај тоа што се освежувачки, тие имаат и лековити ефекти, а лубеницата е секако меѓу нив. Многу луѓе сакаат да јадат лубеница заради нејзиниот неодоливо сочен и сладок вкус, но …

Повеќе »

(ФОТО) Мајка поради корона вирус прво го загубила синот, а неколку дена подоцна и ќерката

48-годишната Монет Хикс го загубила својот 20-годишен син Бајрон од последиците на коронавирусот, а потоа 11. дена подоцна, од истата болест починала нејзината 22-годишна ќерка Мајчела. „Добро се држам во текот на денот, но тоа навистина ме погодува во текот на ноќта“, изјавила Монет за Ен-Би-Си 6, додавајќи: „Јас сум …

Повеќе »

(ФОТО) Тест со дрвени лажици го обиколил Фејсбук: На многумина после тоа им се згадил животот!

Дрвената лажица е задолжителна во секој дом, но дали наете колку е чиста, дури и кога е темелно измиена? Daily Mail spreading fear about wooden spoons to drive sales of plastic alternatives. https://t.co/RFt2nDdT9u — j to the oe (@joenihl) June 30, 2020 Еден готвач од Австралија им предложил на луѓето …

Повеќе »

Што никако не смеете да правите на плажа во Грција: Казни и до 20.000 евра!

Вчера во Грција се отворени 515 плажи и пропишани се бројни мерки за да се избегне ширењето на коронавирусот. Пред влезот на плажите имало редици, бидејќи бројот на капачи е ограничен. Усогласеноста со мерките е задолжителна, а оние што ги прекршуваат ги очекуваат големи казни. Министерството за развој и инвестиции …

Повеќе »

(ВИДЕО) Како пациентите со дијабет да се заштитат во време на корона вирусот?

Здружението на дијабетичари има снимено видеа со доктори од ендокринологија со препораки за сите пациенти со дијабет за време на корона. Познато е дека дијабетичарите се во високоризична група па со овие видеа, од Здружението се надеваат дека овие пациенти ќе добијат одговор на повеќе прашања кои веројатно ги мачат, …

Повеќе »

Препораки за пациенти со бубрежни заболувања, пациенти на дијализа и пациенти со трансплантиран бубрег во услови на пандемија со Ковид-19

Коронавирус инфекцијата може да претставува сериозна закана за пациентите со бубрежни заболувања, особено за пациентите кои се на дијализа или се со трансплантиран бубрег. За таа цел од Универзитетската клиника за нефрологија се изготвени препораки за пациентите со бубрежни заболувања, вклучувајќи ги пациентите на дијализа (перитонеална или хемодијализа) и пациентите …

Повеќе »

(ВИДЕО + ФОТО) МЕЛАНИЈА ТРАМП СЕ ВКЛУЧИЛА ВО БОРБАТА ПРОТИВ КОРОНА: Со една слика се спротивставува на Трамп и испраќа важна порака на Американците!

Првата дама на САД, Меланија Трамп, сподели фотографија на која носи маска за лице по пандемијата на коронавирус, со што стана првата членка на семејството на Трамп што јавно се залага за носење на маската. „Додека ЦДЦ го проучува ширењето на # СОВИД-19, тие им препорачуваат на луѓето да носат …

Повеќе »

ДОБРО Е ДА СЕ ЗНАЕ: Информации и кардиолошки препораки за намалување на ризикот и заштита на пациентите со срцеви заболувања

Кардиолозите советуваат дека срцевите заболувања го зголемуваат ризикот при пандемија на КОВИД 19 и токму навремените информации и препораките се силно оружје за срцевите болни, кои треба да се запознаени дека имаат зголемен ризик за да можат да се заштитат и да го намалат тој ризик од инфекција на дишните …

Повеќе »