Tag Archives: предности

Сакате да јадете зачинета храна? Ова се предностите и недостатоците на таквата исхрана

ОДРЕДЕНИ светски кујни се специфични за нивната зачинета и пикантна храна. Но, човечкото тело реагира исклучително интензивно на зачинета храна. Некои луѓе имаат насолзени очи, течење на носот, трнење на јазикот или црвени уши. Покрај тоа, оваа храна има одредени предности, но и недостатоци за човечкото тело. Предности: 1. Го …

Повеќе »

РАСКИНУВАЊЕТО НЕ Е ВАШ ЛИЧЕН ПОРАЗ – Зошто е подобро да се биде сам отколку борба за погрешна врска!

Дали мислите дека е бесмислено да барате нов партнер или да се биде сам, кога сите, сепак, се исти како вашиот иден – поранешен? Ако одговорот на овие две прашања е ДА, тоа значи дека вашиот партнер ве направил емотивно зависни од него. Со манипулирање, тој успеал да ве убеди …

Повеќе »

Вистини и заблуди за замрзнатата храна

Фрижидерите со замрзната храна се местото каде што се наоѓаат најбезбедните прехранбени производи. Со примена на нови методи во замрзната храна, од технологија до дистрибуција, овие производи стануваат се поприфатливи и препорачливи. Спротивно на општо прифатеното мислење, замрзнатата храна може да биде многу подобар избор доколку знаете што барате и …

Повеќе »

(ФОТО) Новиот „Фиат 500“ е „Најдобриот мал електричен автомобил“

Првиот целосно електричен автомобил од FCA е Fiat 500, кој се напојува со електромотор од 118 КС, а батеријата обезбедува домет од 320 км. „Фичото на струја“ им се допаѓа на експертите од различни автомобилски области, најмногу затоа што го задржал својот харизматичен урбанистички карактер, па дури и компактните димензии. …

Повеќе »

Оксфордската вакцина е ефикасна 70%, но има голема предност!

Вакцината, развиена од Универзитетот во Оксфорд, е 70% ефикасна кај луѓе кои развиваат симптоми на ковид, покажала голема студија. Тоа е добра вест од една страна, и разочарување од друга страна, откако вакцините на компаниите Физер и Модерна беа ефективни дури 95%, пишува Би-Би-Си. Сепак, голема предност на вакцината Оксфорд …

Повеќе »

Пет докажани здравствени предности на оцетот од јаболки

АКО редовно ги следите веб-страниците за фитнес, веројатно знаете дека многу познати личности тврдат дека јаболков оцет им помага да ја одржат витка линија. Тие веруваат дека киселината од оцет е тајната на слабеењето, па ја додаваат во исхраната и ја пијат секое утро на празен стомак. Некои истражувања покажаа …

Повеќе »

3. најголеми предности на интегралниот леб во однос на белиот

Подолго ќе бидете сити, но и поздрави Со обработка на зрна од житарки, хранливата вредност се губи, што не е случај со интегрални зрна кои ги задржуваат хранливите материи, а придобивките за здравјето се повеќекратни. Најважните здравствени придобивки од интегралните намирници се: -добро варење -редовни празнење на цревата -намалување на …

Повеќе »

(ФОТО) Летното освежување може да ви го подобри здравјето: Ова се неверојатните лековити својства на лубеницата!

Доколку не сте љубител на банани тогаш калиумот може да го побарате и во лубеницата. Помага во зајакнување на мускулите, го подобрува функционирањето на мозокот и нивото на електролити го враќа во рамнотежа. Исто така ќе помогне во намалување на крвниот притисок. Освен што е вистински симбол на летото, лубеницата …

Повеќе »

Ова сигурно не сте го знаеле за краставиците: Не, не се само за јадење и темни кругови – нема да верувате дека сето ова е можно!

Краставиците се зеленчук кој, кога станува збор за лековити својства, е малку потценет. Ви откриваме како се краставиците можат да бидат исклучително корисни за вас, на начини на кои никогаш не сте помислувале! Ќе бидете изненадени! Краставиците содржат поголем дел од витамини неопходни за здравјето на организмот. Само една краставица …

Повеќе »