Tag Archives: пред спиење

Чаша млеко пред спиење: Ќе видите 5. промени во телото

Млекото е одличен извор на протеини, здраво е за коските и најкорисно е кога го пиете пред спиење, исто како кога бевме деца. На пример, шолја млеко пред спиење ќе ви помогне да заспиете побрзо, да спиете мирно без да се разбудите среде ноќ, па дури и да го забрзате …

Повеќе »

Идеален пред спиење: Чајот направен од ова растение ги намалува стресот, нервозата и го подобрува расположението

Доколку сте напнати или сте имале лош ден, смирете го телото на природен начин Како чајот од маточина помага да се намали стресот – овој напиток е природен еликсир против нервоза! Кога сте напнати, под стрес или нервозни, обидете се да се опуштите по напорниот ден со чаша здрав и …

Повеќе »

Овие намирници ќе ви помогнат да заспиете како бебе

Доволно сон е важно за функционирањето на вашиот имунолошки систем, но и на вашето расположение. И покрај тоа, повеќе од една третина од возрасните не спијат доволно или помалку од препорачаните седум часа на ноќта. За да си помогнете да се исклучите и да заспиете на време, обидете се да …

Повеќе »

Зошто не е добро да јадеме чоколадо пред спиење?

Понекогаш непосредно пред да почнеме да јадеме посегнуваме по чоколадо. Нутриционистите се согласуваат дека, во тоа време, сепак треба да го избегнуваме. Една од најпопуларните слатки во светот може да биде причина за неможноста да заспиете. Имено, чоколадото содржи кофеин. Количината на кофеин што можеме да ја најдеме во чоколадото …

Повеќе »

(Рецепт) ПОТПОЛНО ПРИРОДЕН СЕДАТИВ: Пред спиење изедете ја оваа мешавина и ќе заборавите на стресот

Оние кои ги измешале овие две компоненти виделе дека тие во организмот се однесуваат како природни седативи. Мешавината на сол и шеќер во вистинска пропорција ги смирува телото и органите, успива така што телото доаѓа во состојба на одмор се додека не се одмори целосно. Оваа комбинација е повеќе од …

Повеќе »

Оваа намирница согорува калории и додека спиете

Сигурно  барем еднаш во животот сте си легнале гладни За да го избегнете непријатното чувство и да се обвинувате себеси дека легнувате со полн стомак, постојат намирници кои можат да ви го олеснат сето тоа. Доцните оброци доведуваат до гоење, особено ако содржат јаглехидрати. Иако е најлесно да се јаде ваков …

Повеќе »

(РЕЦЕПТ) 5. напитоци кои се пијат пред спиење: Додека спиете, црниот дроб се чисти, килограмите се топат, телото се подмладува!

Овие производи совршено го чистат црниот дроб и ги топат масните наслаги. За да го исчистите вашето тело од нездрава храна, пијте по еден од овие пијалоци секоја вечер пред спиење: 1. Чај од камилица Чајот од камилица го чисти црниот дроб додека спиете, го смирува нервниот систем, го подобрува …

Повеќе »

(ВИДЕО) Снимките на тригодишните близнаци во карантин го освоиле светот: „Микроорганизми одете си, одете си!“

Тригодишните близнаци од Алабама се ѕвезди на снимките кои се објавени на TikTok и кои брзо ги освоила следбениците на нивната мајка. Во видеата, откако мајка им ги испратила во кревет, говорат за моменталната состојба во светот. Но, станале од креветите и седнале на подот при што ги размениле своите …

Повеќе »

Да се пие пред спиење: 3. напитоци за подобар сон и брзо согорување на маснотиите

Сите сме свесни дека пиењето пијалоци кои содржат кофеин и големи количества шеќер пред спиење можат да предизвикаат несоница. А, дали знаевте дека постојат напитоци кои имаат потполно спротивен ефект и, освен што можат да го поправат сонот, го регулираат нивото на шеќерот во крвта и го забрзуваат согорувањето на …

Повеќе »