Tag Archives: празници

(ВИДЕО) „Квадрат“:Украсете го домот со оригинални декорации!

Во најновото издание на „Квадрат ќе следите“ -доаѓаат едни од најубавите празници во годината, да ги дочекаме подготвени во декориран и уреден дом.Ние ќе ви дадеме и упатство како сами да изработите неколку празнични декорации – упатство и како да го разбудите уметникот во себе – ви ги откриваме основите …

Повеќе »

Честит празник: Денеска е Свети Климент Охридски – Чудотворец

Заштитник на градот Охрид и на целиот македонски народ Денес Македонската православна црква го празнува споменот на својот патрон Свети Климент Охридски – Чудотворец, најпознатиот меѓу повеќето ученици на Светите браќа Кирил и Методиј. Именден празнуваат: Климент, Климе, Климентина… Македонската православна црква со посебно внимание но и со гордост го …

Повеќе »

Денеска е Св. апостол Филип, мачен и распнат заради верата во Бога

Светиот апостол Филип еден од дванаесетте славни Христови апостоли е роден во Витсаида. Еднаш го видел Исус и го повикал, а Филип веднаш тргнал со него поведувајќи го и својот другар Натанаил подоцна наречен Вартоломеј, исто така еден од 12-те апостоли Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 14 …

Повеќе »