Tag Archives: правила

Доктор Оз со бесплатен совет:“Ова е најдоброто што можете да го направиме за нашата психа!“

„Доколку спиењето е непотребно, со еволуцијата би исчезнала таа потреба. Спиеме затоа што мораме да спиеме. Спиењето помеѓу останатото го чисти нашиот ум…“ Мехмет Оз, ширум светот познат како доктор Оз, открива што е најдоброто што можете да го направите за своето ментално здравје – и тоа потполно бесплатно. „Најдоброто …

Повеќе »

Грција конечно ги објави правилата за летување: Еве што треба да знаеме – но остануваат непознаниците за користење на плажите!

Во здравствените протоколи вклучени се и организираните кампови, каде што исто така ќе мора да има план за управување со сомнителен случај на Ковид-19… Сите хотели и туристички објекти во Грција мора да имаат “План за управување со сомнителен случај со Ковид-19”, согласно со здравствените протоколи од Министерството за Туризам. …

Повеќе »

(ФОТО) Роберт Димитров – „Телекабел“: „ТВ-гледачите ќе плаќаат 100 денари поскапи сметки!“

Фејсбук статус на Роберт Димитров, сопственик на Телекабел: „Почитувани сограѓани, почитувани корисници на Телекабел, Оваа информација и реалност сакав да ја споделам со Вас пред неколку месеци, но бидејќи се распушти Владата, настапи техничка Влада а веднаш потоа и вонредна состојба кога сите бевме во напната и стресна ситуација, реално …

Повеќе »

Поради коронавирусот промени и на правилата за Оскарите

Американската академија за филмски науки, која што е организатор на доделувањето на наградите Оскар, најави дека, поради престанокот на работа на кината за време на корона-пандемијата, само филмовите кои се прикажуваат на стрим-платформите ќе бидат во конкуренција за Оскарот следната година. Досега филмовите можеа да конкурираат за Оскарите под услов …

Повеќе »

Дали нашата иднина ќе изгледа како на Тајван? Вака изгледа „новата нормалност“!

Многу може да се научи од борбата против коронавирусот во Тајван. Меѓу другото, како да се дејствува кога ќе заврши пандемијата. Ниту една друга земја не била толку загрозена. Тајван е оддалечен само 130. километри од кинескиот брег. Неколку стотици илјади Тајванци живеат во Кина, а над два милиони Кинези …

Повеќе »

(ВИДЕО) МЕДИЦИНСКА СЕСТРА ПЛАЧЕЈЌИ ДАЛА ОТКАЗ: „Немаме заштитни маски, морам да избирам помеѓу работата и семејството!“

Медицинска сестра по интензивна нега која објавила вознемирувачко видео, во солзи открила зошто ја напуштила својата работа на првата линија за борба против коронавирусот. Имарис Вера во понеделникот ја напушти единицата за интензивна нега во Централната болница во Винфилд, Илиноис, кога пристигнала на смена и сфатила дека персоналот нема заштитни …

Повеќе »

(ФОТО) #Седидома – Бившиот хрватски репрезентативец испратил порака од болничката постела:„Ве молам, не ја игнорирајте новата ситуација и обидете се да ги следите правилата!“

Поранешниот хрватски фудбалер Иван Класниќ, на социјалните мрежи, објави фотографија од болничкиот кревет и со моќна порака ги опоменал сите кои лесно фаќаат корона вирус. „Здраво, јас сум еден од оние луѓе во ризик. За жал, мојот имунолошки систем не е добар како вашиот, што секако се должи на моите …

Повеќе »

(ФОТО) Добро е да се знае – Како до правилна самоизолација – #СедиДома

Секој ден е нов борба, нова битка за нашето здравје… Со 76.заразени неопходно е да посветиме повеќе внимание на нашето, а со самото тоа и на здравјето на нашите најблиски, соседи, сите жители во Македонија… Кои мерки се неопходни за лицата/патници (возрасни и деца) кои доаѓаат од ризичните земји со …

Повеќе »

Утре почнува големиот пост: Правила за Велигденската четериесеница

Постот значи не само откажување од мрсна и обилна храна туку и контрола на страстите, откажување од пијанства, веселби и радости. Светите отци постот го нарекуваат мајка на здравјето, а и современиот начин на исхрана се повеќе му придава значење на постот, односно на откажувањето од храната од животинско потекло. …

Повеќе »