Tag Archives: пожарникари

(ФОТО) ОГИН „ПРОГОЛТАЛ“ ТРГОВСКИ ЦЕНТАР: Настрадале четири лица, кинеските пожарникари спречиле повеќе жртви!

Четири лица загинале во кинескиот град Чидзу кога избувнал голем пожар во трговски центар. Уште шест лица биле во животна опасност, но спасувачите успеале да ги извлечат, а две морале да добијат медицинска помош, објави веб-страницата CGTN. Four people got killed in a fire that burst out in a shopping …

Повеќе »

(ФОТО) ПРЕКРАСЕН ПОТЕГ НА ПОЖАРНИКАРИТЕ: На тригодишно момче му приредиле незаборавно роденденско изненадување!

Едно момче обожава да ги гледа пожарникарите од неговиот прозорец… Тригодишно момче по име Оливер живее веднаш до пожарникарската служба во Јужен Јоркшир, а според неговата мајка, тој од прозорецот на неговата спална соба секој ден обожава да ги гледа пожарникарите како вежбаат. Кога дознале дека тој ќе го прослави …

Повеќе »

(ФОТО) Тајната на Чернобил за која и денес се молчи: Сите пожарникари лекувани во Москва починале, а оние што биле лекуваа во Киев преживеале!

Тоа било вака: Кога се случила експлозијата и големата катастрофа во Чернобил, познато е дека првите специјално озрачени луѓе од таа несреќа биле пожарникари кои дошле да го изгаснат пожарот. Потоа биле пренесени во Москва, во Шестата клиничка болница, да им се укаже помош. Малку е познато дека во Москва …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ЗА ЛЕКУВАЊЕ НА ДИВИТЕ ЖИВОТНИ – Австралиските секси пожарникари на календар за 2021. година: Тоа е се’ што на сите ни треба оваа година!

Австралиските пожарникари повторно се здружиле и се фотографирале за добротворна кампања за собирање пари за животни и животната средина уништени во пожари на почетокот на оваа година, и изгледаат фантастично иако не се про модели Австралискиот календарот на пожарникари започнал да се печати во 1993. година за поддршка на Фондацијата …

Повеќе »

(ВИДЕО) Во полна брзина на велосипед удрил жена: Го пресретнале бесни пожарникари!

Нечуена ароганција на човек на улица… Шокантно видео ни доаѓа од САД од надзорна камера во предградие на Њујорк. На видеото се гледа маж во портокалова маица како вози велосипед, а потоа одеднаш оди на жена во син фустан и ја удира во вратот со сета своја моќ. Бидејќи немало …

Повеќе »

ПАМЕТНИ СЕМАФОРИ: Доколку наидува возило на брза помош се пали ЗЕЛЕНО!

Досега во Соединетите држави, во сојузната држава Џорџија, каде бил започнат овој пилот-проект, се инсталирани околу 150 семафори. Компаниите Autotalks и Applied Information од Израел и Соединетите држави развиле систем на паметни семафори, кои имаат можност да го вклучат зеленото светло кога возилата за итни случаи – медицинска помош, пожарникари …

Повеќе »

(ФОТО) Пожарникарите со порака: „Ние останавме на работа, работиме за вас – Вие пак, останете дома за нас!“

„Ние останавме на работа, работиме за вас. Вие пак, останете дома за нас!“ Седете дома, спасете живот! Венко Филипче, Петре Шилегов, Oliver Spasovski, #sedidoma #СедиДома #Skopje #PozarnaSkopje “We stay at work for You. You, stay at home for us!” Stay at home, save a life! #StayHome #Firefighter #FireBrigade #firestation #EMS …

Повеќе »

(ФОТО) ХУМАНА ПЕЈАЧКА: Пинк ветила дека ќе донира 500.000 долари за пожарникарите во Австралија

Поп-sвездата Пинк ветила дека ќе донира половина милион долари за локалните служби за противпожарна заштита во Австралија, напишала таа на својата официјална страница на Фејсбук и Твитер. Таа е крајно очајна, рекла пејачката, додека ја гледа моменталната катастрофа што се случува во Австралија со пожарите. „Ветувам донација од 500.000 УСД …

Повеќе »

(ВИДЕО) ПОЖАРНИКАРИ ПРИРЕДИЛЕ ИЗНЕНАДУВАЊЕ за момчето кому никој не му дошол на роденден!

Се’ што 7. годишниот Доминик Гитрас посакувал за неговиот роденден е голема роденденска забава каде ќе бидат сите негови пријатели. Тој повика дури 20. и едвај го чекал тој ден затоа што неговите родители резервираа сала за неколку часа во американскиот град Плајнфилд. Норин Матсон била жената која имала задача …

Повеќе »