Tag Archives: пожарникар

(ФОТО) ЧОВЕК СО ГОЛЕМО СРЦЕ: „Величествено е ова што го прави, кога се околу него гори . Честитки хероју !“

На страната „Штип и штипјани“ на Фејсбук беше објавена фотографија од пожарникар кој и дава вода на желка, која за среќа го преживеала пожарот… Топлината и хуманоста па и човечноста на овој млад човек е уште еден доказ дека треба да бидеме само луѓе со големо Л…И, кога можеме да …

Повеќе »

(ВИДЕО) МЕШТАНИТЕ СКОКНАЛЕ ВО ВОДАТА ЗА ДА СПАСАТ ПОЖАРНИКАР ОД БУИЦАТА: Драматична снимка од Германија која ја погодија незапамтени поплави

Последните денови Германија беше погодена од невидени поплави предизвикани од обилни дождови. Фотографиите и видеата кои го обиколуваат светот покажуваат уништени куќи, поплавени патишта и за жал, однесени се повеќе од 100 животи, а за 1300 се смета дека се исчезнати. Во опасност се и службите за итни случаи, кои …

Повеќе »

Пожарникар открил се’ за последните моменти со принцезата Дајана во ноќта на трагичната несреќа

Пожарникарот, кој меѓу првите и помогнал на принцезата Дијана по трагичната несреќа во Париз, за ​​„Дејли меил“ раскажал за деталите и средбата со повредената принцеза Дајана. Наредникот Хавиер Гурмелон за „Дејли меил“ изјавил дека принцезата Дајана, кога пристигнале на местото на страшната несреќа, сè уште се движела и разговарала. „Таа …

Повеќе »

(ВИДЕО) Годишнина на 11. септември: Луѓето со задоволство се сеќаваат на неверојатното јунаштво на актерот Стив Бушеми

ВЧЕРА се одбележа 19-годишнина од еден од најстрашните терористички напади што некогаш ги видел светот – нападите врз кулите на Светскиот трговски центар во Њујорк. Терористичкиот напад во Њујорк однесе животи на 2.977 лица и повреди најмалку дополнителни 25.000 и засекогаш го смени законодавството за борба против тероризмот ширум светот. …

Повеќе »

(ФОТО) Херојски подвиг на прилепчанец, пожарникар, кој добил отказ а денес спасил човечки живот од пожар!

31-годишниот Мартин Стојаноски од Прилеп, кој до минатата година работел како пожapникар во Територијалната пpoтивпожарна единица Прилеп, денеска направи подвиг кој долго ќе се памети. Денеска околу 12. часот во куќа на улицата “Никола Тесла” бр.8 избувна пожap кој ја зафати кујната, а во моментот во куќата останала зapoбена една …

Повеќе »

(ВИДЕО) САМОХРАНА мајка во ТВ шоу го освежила својот изглед: Ќерката била шокирана со промената!

Натали има 56 години и е самохрана мајка. Таа има три деца и веќе 27. години работи како пожарникар. Таа не е во сериозна врска веќе 20. години, а последните 10. години не остварила никакви врски. Двете деца веќе имаат дипломирано и не живеат со својата мајка, па Натали сметала …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) СИТЕ ПЛАЧЕЛЕ: Девојче на погребот на таткото пожарникар ја носело неговата кацига…

Шарлот би требало да знае дека нејзинит татко е несебичен посебен човек кој не напушти само затоа што беше херој, рекол шефот на пожарникарот кој трагично настрадал во пожарите во Австралија… Погребот на австалискиот пожарникар – доброволец Ендрју О’Дваер (36) во понеделникот многумина расплакал. О’Дваер бил пожарникар доброволец кој ги …

Повеќе »

(ВИДЕО) СЕ ОГЛАСИЛА ВИСТИНСКАТА ЉУДМИЛА (сопруга на настраданиот пожарникар) ОД СЕРИЈАТА „ЧЕРНОБИЛ“: „Беше тешко да се гледа – ова е вистината!“

Светот летоска „полуде“ по мини-серијалот „Чернобил“, но Људмила Игнатенко, сопругата на еден од првите пожарникари кои загинаа во трагедијата, смета дека серијата не ги отсликувала веродостојно настаните од 1986 година. Игнатенко тврди дека никогаш не и дала дозвола на HBO да го користи нејзиниот лик во серијалот. Таа вели дека …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Пожарникарот од Чернобил сепак постоел а неговата приказна е пострашна отколку во серијата!

“Секој ден запознавав нова личност. Последните два дена искашлуваше парчиња од белите дробови и црниот дроб. Се гушеше во сопствените органи. Ќе ја замотав раката во завој, му ја ставав во уста и ги вадев тие парчиња”, раскажала Људмила, сопругата на пожарникарот… Иако од емитувањето на последната епизода од серијата …

Повеќе »