Tag Archives: пожари

TikTok преплавен со нереални снимки од Њујорк: „Како да сме во апокалиптичен филм“

ЗАГАДУВАЊЕТО од шумските пожари кои беснеат низ Канада со недели зафати големи делови од Северна Америка, каде што се издадени предупредувања за високоризичен квалитет на воздухот за повеќе од 55 милиони луѓе. Чадот стигна до Њујорк и Конектикат, каде што квалитетот на воздухот беше класифициран како „нездрав“. Голем број њујорчани …

Повеќе »

(ВИДЕО) Вака гасне пожар најмоќното противпожарно возило на светот

НАЈМОЌНОТО пожарникарско возило во светот е базирано на руска технологија, а се наоѓа во нашиот регион. Познат е како Big Wind, и тоа е хибрид кој ги користи ресурсите на две од веројатно најдолговечните воени машини во историјата. Не само што и двете се руски, туку и двајцата биле добро …

Повеќе »

(ВИДЕО) ДРАМА ВО САН ДИЕГО: Авион се урнал во населба

МАЛ патнички авион се урнал во населба во округот Сан Диего, Калифорнија, во близина на градот Ел Кајон. Американските медиуми јавуваат дека засега не се познати деталите за несреќата, како и дали има жртви. Снимките објавени на социјалните мрежи покажуваат запалени автомобили и противпожарни екипи. Авионот при падот ги оштетил …

Повеќе »

(ФОТО) Во Јапонија прават куќи од стиропор отпорни на земјотреси, пожари и тајфуни

Куќите од стиропор можеби воопшто не звучат како добра идеја ако мислиме на ветер и бури, но се чини дека Јапонците пронајдоа рецепт како куќите од овој материјал да ги направат отпорни на земјотреси, пожари и тајфуни. Иако повеќе потсетуваат на домовите на хероите од цртан филм, куќите од стиропор …

Повеќе »

(ФОТО) СЕ ИМА СЕ МОЖЕ: Турскиот актер Бурак Озчивит купува нова вила

Старата куќа на познатиот актер Бурак Озчивит се најде на патот на пожарите во Турција ова лето. Оваа година Турција го помина едно од најлошите лета во својата историја кога станува збор за шумски пожари. Дури и добро познатиот актер, БуракОзчивит, делумно беше жртва на оваа еколошка катастрофа. По завршувањето …

Повеќе »

(ФОТО) ЧОВЕК СО ГОЛЕМО СРЦЕ: „Величествено е ова што го прави, кога се околу него гори . Честитки хероју !“

На страната „Штип и штипјани“ на Фејсбук беше објавена фотографија од пожарникар кој и дава вода на желка, која за среќа го преживеала пожарот… Топлината и хуманоста па и човечноста на овој млад човек е уште еден доказ дека треба да бидеме само луѓе со големо Л…И, кога можеме да …

Повеќе »

(ФОТО) Важно предупредување во Грција: Поради пожарите на сите на мобилен итно им стасала оваа порака!

Сите граѓани и туристи кои се во Грција синоќа добиле СМС предупредување за пожарите. Пораката не треба да предизвикува паника кај граѓаните и туристите, туку напротив, да ги доведе до поголема претпазливост! Поради екстремно високите температури во наредните денови, исто така, ќе има високи ризици од пожар во многу области …

Повеќе »

БЕЗ КОМЕНТАР: Малку одмор за хероите!

Пожарите кои беснеат во нашата земја многу пожарникари (но и други ангажирани) оставија без сон…. Но, тие храбро издржуваат и затоа преку фотографијата која се шири по социјалните медиуми им посакуваме да имаат повеќе одмор а помалку работа. Автор на фотографијата (колку што може да се прочита е Арбнера Мемети.

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ПРИМЕРИ ЗА ДОБРИНА – Момчиња влетале во опожарените рпедели за да им помогнат на коалите

Тинејџерите возат низ разорените области и спасуваат коали… Мич и Калеб се тинејџери од Австралија кои решиле да влезат во разорените опблсти за да им помогнат на коалите. Малите мечки кои го населуваат овој континент страдаат од пожарите кои веќе некое време беснеат по шумите во Австралија, а двајцата роднини …

Повеќе »