Tag Archives: пожар

(ВИДЕО+ФОТО) Сопругот ја напуштил откако добила 40% изгореници на лицето и телото: Но, не го очекувал нејзиното ГОЛЕМО враќање!

Сопругот ја напуштил својата млада сопруга по тешката несреќа кога доживеала тешки изгореници на лицето и телото, но таа се вратила. На 30.09.2016 година, Кортни Валдон имала голема несреќа. Пожарот за време на кампирањето ја зафатил нејзината облека и тело и многу ја повредил. Нејзиниот сопруг отишол да додаде бензин …

Повеќе »

(ВИДЕО) ДРАМА ВО САРАЕВО – Татко од покривот на зградата во пламен фрлил дете – полицајците го спасиле во ќебе!

Семејството живеело во таванот на зградата, а кога избувнал пожарот биле заробени во станот… Вистинската драма се случила утрово околу 3 часот во сараевската населба Мејтаиќ, кога полицијата, со помош на граѓаните, спасила четиричлено семејство, меѓу кои и двегодишно момче, од пожарот што го зафатил станот во трокатната зграда. Патрола …

Повеќе »

(ВИДЕО) ХРАБРОСТ СРЕДЕ ПАНДЕМИЈА: Старец, на неверојатен начин, спасен од пожар во Париз

Среде пандемијата во Париз еден човек во години покрај изолацијата поради корона вирус, морал да бара спас и од пожарот што се случил во неговиот стан… Старец кој останал заробен во станот за време на пожар во една зграда во Париз успеал да се спаси благодарение на брзата реакција на …

Повеќе »

(ФОТО) Херојски подвиг на прилепчанец, пожарникар, кој добил отказ а денес спасил човечки живот од пожар!

31-годишниот Мартин Стојаноски од Прилеп, кој до минатата година работел како пожapникар во Територијалната пpoтивпожарна единица Прилеп, денеска направи подвиг кој долго ќе се памети. Денеска околу 12. часот во куќа на улицата “Никола Тесла” бр.8 избувна пожap кој ја зафати кујната, а во моментот во куќата останала зapoбена една …

Повеќе »

(ФОТО) ТАГА – БЛИЗНАЧКИ (3) ОД АВСТРАЛИЈА НАСТРАДАЛЕ ВО ПОЖАР ВО СВОЈОТ ДОМ: Ги нашле како се држат за рака!

Тригодишни близначки од Австралија загинале во куќен пожар откако случајно, нивната мајка, ја заклучиле надвор. По трагедијата, неутешната жена објави трогателна порака и рече дека „се мрази себеси“ затоа што не успеала да ги спаси. Девојчињата Ајша и Лејлани Форд од Нов Јужен Велс настрадале откако нивната мајка запалената перница …

Повеќе »

(ВИДЕО) Класикот на „Ферари“се запалил – реакцијата на сопственикот е очајна!

FERRARI F40 е еден од најславните модели од Модена, автомобилот кој го одбележал влегувањето во 1990. ттите, а и денес е вреден за почит. После оваа снимка, во светот, има еден помалку. Засега не е позната причината за пожарот на автомобилот во Монако, но лесно може да се претпостави дека …

Повеќе »

(ФОТО) МАЛЕЧОК ЈУНАК: Момче, од пожар, прво ја спасило сестрата а потоа и останатите членови од семејството

Во опасна ситуација, повеќето возрасни се тие кои реагираат брзо и се обидуваат да ги спасат сите во домаќинството и семејството. Но, ова семејство го спасило 5-годишник. Ноа Вудс спиел во собата што ја дели со својата 2-годишна сестра кога избувнал пожар во близина на неговиот кревет предизвикан од дефект …

Повеќе »

(ВИДЕО) КАДЕ ОТИДЕ СВЕТОТ – ЧОВЕК ГОРЕЛ И БАРАЛ ПОМОШ А ТИЕ СНИМАЛЕ: Видеото од автомобилот во пламен им бил поважен од човечки живот!

„Погледнав лево и десно и видов околу 20 луѓе кои снимаат мобилни и не прават ништо за да помогнат. Се зависи од мене, си помислив“, со тие зборови, Џим Ангуло од Мамами го опишал драматичниот момент кога видел камион во оган на пат за работа. „Тој велеше: Не можам, не …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Ова село е толку важно што заштитата од пожари е ПОСЕБНА АТРАКЦИЈА!

Во селото се наоѓаат скоро 40. куќи со кровови од слама, во кои луѓето сеуште живеат и работата. Селото е толку културно важно што во него изградиле посебе систем во случај на пожар… Прекрасното село Кајабуки но Сато се наоѓа во оддалечената рурална област Мијами, Јапонија. Внимателно го пазат затоа …

Повеќе »