Tag Archives: пожар

(ВИДЕО) На паркинг изгореле 73. автомобили, а се’ започнало со една цигара

Снимката од пожарот покажува густи облаци од црн чад додека некои возачи трчаат кон местото на настанот во обид да ги спасат своите возила. Пожарот избувнал на импровизираниот паркинг на ранчот Робинсон во Тексас околу 13. часот во саботата, за време на годишниот есенски фестивал кој привлекол стотици луѓе. Локалниот …

Повеќе »

(ВИДЕО) Навивачите ја оставиле вклучена скарата и изгореле 11. автомобили

ОТКАКО се најале, ја оставиле вклучена скарата и отишле да го гледаат натпреварот. Огинот се проширил на паркирани автомобили. Тоа се случило на паркингот на стадионот Хард Рок во Мајами Гарденс, Флорида. Таму се собирале навивачите на еден од клубовите кои настапувале на натпреварот Делфини против Патриотс. На натпревар не …

Повеќе »

(ВИДЕО) Ламбе Алабаковски: „Ние веќе година и половина како сме преселени, тука, во Македонија. Планираме тука, да останеме и остануваме тука. Мојот дом е тука, во Македонија“

Кој ќе претпоставеше дека нашиот соговорник, Ламбе Алабаковски, кој ексклузивно даде изјава за музичкиот портал Музика24 и интернационалниот портал Свет Аустралија, деновиве ќе биде топ тема и најзборуван после овогодинешното издание на Фолк Фест Валандово. Со посебна чест и задоволство, во продолжение во целост ви го претставуваме интервјуто кое што …

Повеќе »

(ВИДЕО) Гори деловна зграда во Москва, луѓето наводно избегале преку покривите

Пожар избувна во деловниот центар „Гранд Сетун Плаза“ во западниот дел на Москва, јавуваат руските локални медиуми. Пожарот ги зафатил првите четири ката од зградата, објави nexta_tv, повикувајќи се на итната помош. Спасувачките служби ја евакуираат зградата во која има повеќе луѓе. На терен се и пожарникари и брза помош, …

Повеќе »

Пет совети како да преживеете критични ситуации кога сте САМИ: Научете што да правите во случај на пожар а што за време на срцев удар

Има многу непријатни ситуации кои можат да ни се случат, а кои можат да бидат опасни по живот Среќа е ако има некој околу нас кој може да ни помогне или да повика брза помош. Но, што да правите кога сте целосно сами? Ова ја зголемува паниката, а ние ви …

Повеќе »

(ФОТО) Од обична вечера до пожар во кој ѝ ИЗГОРЕЛО ЦЕЛОТО ЛИЦЕ: Се плашела како ќе реагира нејзиното момче кога ќе ја види, сепак …

Една сосема обична ноќ која требало да ја помине со момчето во станот, за 24-годишна студентка од Рејкјавик, била онаа во која за малку ќе го загубила животот во облак од чад. Солрун Валдорф од Рејкјавик на Исланд отишла да преноќи кај своето момче Рахмон Анваров во октомври 2019 година. …

Повеќе »

(ВИДЕО) Автобус за јавен превоз исчезнал во пламенот

ИАКО многумина најпрво мислеле дека се работи за возило на електричен погон, тоа е автобус напојуван од алтернативни горива. Во Италија, многу возила се напојуваат со гас и компримиран природен гас. Изведбите на CNG на некои модели на автомобили доаѓаат со фабрички инсталирана инсталација за користење на ова евтино гориво. …

Повеќе »

Жители на Треска: Со години се случуваат пожари, Треска е небезбедно место за живеење

Ние, претставниците на работничките станови кај Треска кои живееме на овој предел, револтирани сме што со години веќе никој не наоѓа решение за нашата безбедност. Не е прв пат да апелираме дека Треска е небезбедно место за живеење, каде многу често доаѓа до пожари, а неодамна испративме и известување до …

Повеќе »

Герасимовски: Пожарот кај поранешната фабрика Треска е локализиран и речиси целосно изгаснат

Градоначалникот на Општина Центар, веднаш по добивањето на информацијата за пожарот кај поранешната фабрика Треска, излезе на терен, изврши увид и помагаше при гаснењето на истиот. Со 10 возила, противпожарната бригада го гаснеше пожарот, а општинскиот кризен штаб, заедно со градоначалникот Герасимовски и со екипите на Црвениот крст им даваа …

Повеќе »