Tag Archives: посна слава

Денес е Свети Никола: Се’ што фатил се позлатило, се’ што рекол се остварило – Среќна слава!

Житието раскажува дека додека патувале по морето Николај претскажал големо невреме, но морнарите познавајќи ги метереолошките услови го исмевале велејќи му да не зборува за работи што не му се познати. Но кога набргу навистина фатило страшно невреме, кога се кренале големи бранови и кога сите очекувале несреќа Николај се …

Повеќе »

Утре е најголемата македонска слава – Свети Никола!

Утре православните верници во Македонија ја чествуваат најчестата слава во македонските домови, Свети Никола. Станува збор за посна слава па на трпезата ќе доминираат посна сарма, посно гравче, риба. Во народното паметење овој лик останал како заштитник на патниците, посебно на оние што патуваат по вода, но и по тоа …

Повеќе »

Денес е Свети Никола: Се’ што фатил се позлатило, се’ што рекол се остварило – Среќна слава!

Житието раскажува дека додека патувале по морето Николај претскажал големо невреме, но морнарите познавајќи ги метереолошките услови го исмевале велејќи му да не зборува за работи што не му се познати. Но кога набргу навистина фатило страшно невреме, кога се кренале големи бранови и кога сите очекувале несреќа Николај се …

Повеќе »

Утре е најголемата македонска слава – Свети Никола!

Утре православните верници во Македонија ја чествуваат најчестата слава во македонските домови, Свети Никола. Станува збор за посна слава па на трпезата ќе доминираат посна сарма, посно гравче, риба. Во народното паметење овој лик останал како заштитник на патниците, посебно на оние што патуваат по вода, но и по тоа …

Повеќе »

(ВИДЕО) Посно а така вкусно: Колач сличен на бајадера!

Овој колач треба да биде чест избор за посните слави… Потребно е: 100 г мелени ореви 100 г посни бисквити – мелени 100 г посни бисквити – искршени 100 г посен маргарин 100 г посно чоколадо 150 г шеќер 130 мл вода Подготовка: водата и шеќерот измешајте ги и ставете …

Повеќе »

Денес е Свети Никола: Се’ што фатил се позлатило, се’ што рекол се остварило – Среќна слава!

Житието раскажува дека додека патувале по морето Николај претскажал големо невреме, но морнарите познавајќи ги метереолошките услови го исмевале велејќи му да не зборува за работи што не му се познати. Но кога набргу навистина фатило страшно невреме, кога се кренале големи бранови и кога сите очекувале несреќа Николај се …

Повеќе »

Утре е најголемата македонска слава – Свети Никола!

Утре православните верници во Македонија ја чествуваат најчестата слава во македонските домови, Свети Никола. Станува збор за посна слава па на трпезата ќе доминираат посна сарма, посно гравче, риба. Во народното паметење овој лик останал како заштитник на патниците, посебно на оние што патуваат по вода, но и по тоа …

Повеќе »

(ВИДЕО) ЕВТИНО И ЕДНОСТАВНО – Посна чоколадна торта!

Торта за која сите бараат парче повеќе, дури и оние кои не постат…Преубав спој на чоколадо и кафе со која нема грешки… Потребна ви е тава со димензии 27х18 см, шолја од 200 мл. Состојки:3 шолји брашно,2 лажички прашок за печиво, 2 шолји минерална вода, 3 лажици какао, 1 кесичка …

Повеќе »

(ВИДЕО) Посни солени колачиња со ајвар и сусам

Идеални се за појадок, како предјадење, ужина, вечера… Состојки:250 г брашно, сол, 1 лажичка прашок за печиво, 2 полни лажици ајвар (може и лут, кој сака), 100 мл масло, 100 мл минерална вода, уште малку брашно (20 до 50 г), 50 г сусам. Постапката за подготовка можете да ја погледнете …

Повеќе »