Tag Archives: портокал

Популарни намирници кои содржат повеќе витамин Ц отколку портокалот

КОГА ќе настинете и вашиот имунолошки систем ќе ослабне, најверојатно ќе посегнете по чаша исцеден сок од портокал. Ова овошје, заедно со другите агруми, се рекламира како богато со витамин Ц, еден од најважните витамини. Витаминот Ц е растворлив во вода и е антиоксиданс кој може да го подобри изгледот …

Повеќе »

Напиток за слабеење по рецепт на Др. Оз: Супер забрзување на метаболизмот!

Доктор Оз неброено пати ја пофали моќта и корисните ефекти на зелениот чај, особено за чистење на телото и одржување на виталноста. Затоа, не е изненадувачки што зелениот чај е основата на магичниот пијалок за слабеење, осмислен од овој популарен лекар. Портокал и нане во зелен чај е рецепт за …

Повеќе »

(Рецепт) Направете сами МАГНЕЗИУМ напиток од 4. состојки и испијте „чаша“ полна со здравје!

Пијалок кој го надоместува магнезиумот се прави едноставно. Магнезиумот е неверојатно важен минерал во организмот, од кој зависат многу витални процеси. Со оглед на неговата важност за организмот, недостатокот на овој минерал се манифестира преку депресија, грчеви во мускулите, аритмија, варење, а на долг рок може да доведе до посложени …

Повеќе »

Омилени маски за лице од кујната: 5. рецепти со кои вашата кожа ќе блесне

Хидратантна маска од авокадо Смирува воспаленија и ја хидрира кожата за побистар и посјаен тен. Оваа смирувачка маска од авокадо со три состојки е вистинско освежување за вашата кожа. Еве што ќе ви треба за овој скапоцен навлажнувачки бисер: Во мала чинија испасирајте четвртина од зрело авокадо. Додадете една лажица …

Повеќе »

БЕЗ ПЕЧЕЊЕ – Салама со суво овошје – без шеќер!

Секогаш се добредојдени непечените колачи, а оваа овошна салама е покрај тоа и здрава затоа што нема шеќер… Состојки: – 250 гр суви смокви – 250 гр суви ливи – 150 гр ореви – 50 гр овесни снегулки – 1 портокал – 1 лажица рум – 1/2 лажичка цимет – …

Повеќе »

Портокалот спречува воспалување на грлото, ги штити забите, а маската од него прави чудо за лицето

Доколку сакате овошен сок, најдобро е да се освежите со свежо исцеден портокал. Овој природен сок помага во спречување на сувост на усната шуплина, смирува гингивит, помага при зараснување на рани и генерално го обезбедува здравјето на устата. Забите и непцата можете да ги истриете и со внатрешноста на кора …

Повеќе »

Како да го подготвите телото за вирусите

Витаминот Ц е штит на целокупниот имунитет, а во моментов најмногу се наоѓа во калинка, портокал и мандарина Секое утро во последно време се будите со затнат нос? Ова е знак дека сезоната на вируси започна и дека телото треба да биде заштитено и да се преземат превентивни мерки. Лекарите …

Повеќе »

(ВИДЕО) Портокал надмудрил „паметен систем“ на возење

Колку и да изгледа забавно да се вози во режим на автопилот или како покана за возачот малку да се релаксира додека автомобилот сé прави сам, вистински автономни возила (засега) не постојат. Возачот сепак треба да ги држи рацете на воланот, а не овошје, зеленчук, шишиња со вода и што …

Повеќе »

(ВИДЕО) Непечен десерт со „плазма“ готов за 15. минути

Состојки: 600 г мелена плазма 350 г шеќер во прав 1 кесичка ванилин шеќер 350 г маргарин 350 г сок од портокал 100 г мелени ореви или лешници ( Глазура: 100 г чоколадо или шлаг Подготовката можете да ја видите во видеото подолу: Фото: Принтскрин/Youtube.com

Повеќе »