Tag Archives: поплави

ВИДЕО ОД ПОПЛАВЕНОТО САРАЕВО ЈА ВРАЌА ВЕРАТА ВО ЛУЃЕТО: Куче се давело во вода, го однело порој – а потоа истрчал Амар…

Сараевчанецот Амар Демшулов спасил куче кое вчера се заглавило во жива ограда, задушувајќи се под големи наноси на вода во Илиџа. Демшулов рекол дека од балконот на куќата видел куче како се дави во водата и дека веднаш притрчал да му помогне на загрозеното животно. – Соседот го пушти од …

Повеќе »

(ВИДЕО) ДОЖДОТ ПРАВИ ХАОС ВО ГРЦИЈА: Колапс на сообраќајот, дел од Атина без електрична енергија…

Обилните дождови вчера ги поплавија улиците на градовите Атина и Солун, поради што грчките противпожарни служби добија бројни повици за помош. Во атинското предградие Неа Филаделфија, учениците ја напуштиле училницата со тоа што морале да направат „мост“ од училишните клупи за да излезат, додека сообраќајот бил запрен на прометните улици …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Љубљана под вода: „Ова се случува еднаш во 250. години“

СИЛНОТО невреме што ја зафати Словенија синоќа поплави повеќе од 500 згради само во Љубљана, пишува 24ur. Дежурните служби примиле повеќе од 2.700 повици од граѓаните помеѓу 20. часот и полноќ. Поплавени се патиштата, како и подземните гаражи. Бројни автомобили се уништени, луѓето заглавиле во автомобили во многу висока вода. …

Повеќе »

(ВИДЕО) ФИЛМСКО СПАСУВАЊЕ – ПОПЛАВИ НА СЕВЕРОТ НА ТУРЦИЈА: Спасувачите со хелихоптер од буицата спасиле постара жена и нејзиното семејство – Акцијата ја забележале камери!

Четири лица загинаа во поплавите што ја погодија Кастамона во турскиот регион на Црното Море, а едно лице исчезна, објави во четвртокот Агенцијата за справување со катастрофи и вонредни состојби. Земјата која со денови се бори со катастрофалните пожари на југот на северот провинциите долж Црното Море, Бартин и Синоп …

Повеќе »

(ВИДЕО) КАКО ВО ХОРОР ФИЛМ: Останале заглавени во лифт а потоа почнала да надоаѓа вода…

НЕВРЕМЕТО што ја погоди Небраска остави без струја речиси 18.000 луѓе, а тројца жители на зграда во Омаха заглавиле во лифт. „Лифтот почна да се тресе, а водата почна да се надоаѓа“, рекол жителот на Омаха, Тони Лу. „Не знаевме дека подрумот е поплавен, немаше знаци за предупредување, па се …

Повеќе »

(ВИДЕО) Кинезите имаат решение за поплави – се вика Тесла Модел 3

Кина исто така се бори со поплави, но тоа не значи дека целиот сообраќај мора да запре. Барем за оние во автомобилите на Тесла. Тесла Модел 3, како најприфатлив електричен автомобил во гамата, се здобил со голема популарност низ целиот свет, особено во Кина, каде што исто така започна производството. …

Повеќе »

(ВИДЕО) ДРАМАТИЧНА СНИМКА ОД УРИВАЊЕ МОСТ: Камион стасал до средина на конструкцијата а потоа водата „го проголтала“

На социјалните мрежи се појави видео од источна Русија, на кое се гледа како се урива поплавен висечки мост додека го минува камион. Видеото е снимено во селото Уријум, источно од Москва, а на него се гледа како камион се приближува до дрвениот мост, а потоа се обидува да ја …

Повеќе »

(ВИДЕО) Поплава во Германија уништила многу нови „Ауди“ автомобили

Како последица од катастрофалните поплави што деновиве погодија делови од Германија, Белгија и други земји беа погодени и далони за продажба на автомобили. Водената буица однесе повеќе од 200 животи во регионот, а стотици луѓе се водат како исчезнати. Предизвиканата материјална штета се проценува на милијарди евра, а биле поплавени …

Повеќе »

(ВИДЕО) ДРАМАТИЧНИ СЦЕНИ ОД ПОПЛАВЕНО МЕТРО: Патници во Кина заробени во вода до раменици! По улиците пливаат превртени автомобили!

По невообичаено обилните дождови, силни поплави ја погодија централна Кина и го потопија метрото во градот Џенгжу. Храмот Шаолин, познат по учењето на воените вештини на будистичките монаси, бил сериозно оштетен во поплавите. Subway passengers trapped in the water. pic.twitter.com/IyqmKN7WEr — Manya Koetse (@manyapan) July 20, 2021 Засега нема извештаи …

Повеќе »