Tag Archives: поплава

(ВИДЕО) Поплава во Сплит – Патиштата се затворени во Далмација

Пороен дожд утрово паѓал на Јадранот, а многу улици во центарот на Сплит се поплавени. Хрватскиот автомобилски сојуз, ХАК, предупредува дека патиштата низ Далмација се полни со вода, а на некои места се затворени поради непроодност. „На места има магла, а можни се и одрони, особено на Јадранската магистрала (DC8) …

Повеќе »

(ВИДЕО) ЉУБОВ – НИТУ ПОПЛАВИТЕ НЕ ИМ МОЖЕЛЕ НИШТО: Младенци на венчавка пристигнале во „лонец“!

Двојка во Индија на нивната венчавка пристигнал на необичен начин, имено пловеле по поплавените улици во нивниот град во скромен сад за готвење. Поплавите во Индија, предизвикани од обилните дождови, поплавија улици и патишта во јужната држава Керала. Снимките што кружат на социјалните мрежи покажуваат дека парот се собрал во …

Повеќе »

(ВИДЕО) Поради поплава на горниот кат таванот се истегнал како да е од гума

Видео од Украина објавено на страницата Viral Hog прикажува необична сцена на таванот истегнат како да е од гума. Добиениот балон е полн со вода поради поплавата што ја имале соседите горе. На крајот на видеото, сепак, меурот пукнал и ја преплавил просторијата. Фото: Принтскрин/YouTube/Viral Hog

Повеќе »

(ВИДЕО) ПОПЛАВА ВО ЗАГРЕБ: Водата го кревала асфалтот на улиците!

Утрово, непосредно пред шест часот, жителите на северниот округ Трешњевка во Загреб се разбудиле од поплава предизвикана од пукање на водоводна цевка во улицата Селска. Хрватските медиуми пишуваат дека поради пукната цевка, „водата излегла по улиците и го подигнала асфалтот во Загреб“. Поплавени се бројни подруми и сутерени, а пожарникарите …

Повеќе »

(ВИДЕО) Снимката од поплавениот Њујорк стана вирална, луѓето не веруваат што прави овој човек…

Вонредна состојба е прогласена и во Њујорк поради силниот дожд и поројните поплави, и додека властите ги молат луѓето да не ги напуштаат своите домови, а многумина мораа да бидат спасени од поројот, некои ја искористија бурата за забава. На Твитер се појави снимка од њујорчанец како лежи на душек …

Повеќе »

(ВИДЕО) СУДБИНА – НА ФЕЈСБУК ВО ЖИВО ЈА ПРЕНЕСУВАЛА ПОПЛАВАТА: Буицата ја однела – тоа била нејзината последна снимка во животот

ЖЕНА од САД ги пренесувала во живо на Фејсбук поплавите што ја погодија областа околу градот Веверли во Тенеси, и тоа беше последното нешто што го снимила. Имено, само неколку моменти подоцна, буицата ја однела, а несреќната жена починала. – Па, ако некој ме гледа на Фејсбук во живо, ние …

Повеќе »

(ВИДЕО) Интернет трогнала снимка од куче кое на својата сопственичка во поплава и помага да го турка автомобилот

Лори Гили се најде во непријатна ситуација кога нејзиниот автомобил заглавил во поплавената улица во Глазгов. Снимката од нејзиниот обид да го турнка автомобилот станала вирална со преку 5.000 споделувања на Фејсбук само затоа што нејзиното верно куче и се придружило во „туркањето“. Сето тоа е снимено од соседот на …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Туристите танцувале на поплавениот проштад Свети Марко

Ретка летна поплава, во текот на ноќта, го покри познатиот плоштад Свети Марко во Венеција со вода висока до еден метар. Венеција честопати е погодена од поплави во есен и зима. Катастрофалните поплави во ноември 2019. година предизвикаа стотици милиони евра штета. Поплавата, која се случи ноќта меѓу неделата и …

Повеќе »

(ВИДЕО) Торнадо во близина на Софија зафатило куќи и шума – цело село останало без домови!

Невообичаени природни појави и во Бугарија. Нова ТВ јавува дека торнадо беснеело и ги оставило без домови жителите на селото Губеш. Има урнати згради. Доцна попладне во понеделникот, стихијата се пробила низ шумата, откорнала десетици дрвја со корени, подигнала плочки и дрвени табли и ги исфрлила стотици метри. И’ станарите …

Повеќе »