Tag Archives: помен

(ВИДЕО) Сеќавање на прилепската актерска легенда: 7 години без Џумерко

На 69-годишна возраст на 11. јуни во 2015. година, почина познатиот театарски и филмски актер Благоја Спиркоски – Џумерко. Одиграл повеќе улоги, а најпознат ќе остане по улогата на Итар Пејо во „Солунски патрдии“. Беше член на Народниот театар во Прилеп од 1966 година се до неговото пензионирање. Џумерко имал …

Повеќе »

Делегација на Град Скопје положи цвеќе на гробот на претседателот Борис Трајковски

По повод 18 години од смртта на Претседателот на Република Македонија Борис Трајковски, делегација на Градот Скопје положи свежо цвеќе на неговото вечно почивалиште. Борис Трајковски ќе остане запаметен како човек кој силно веруваше во Македонија и во сопствениот народ. Нека му е вечна слава!

Повеќе »

ПОЧИВАЈ ВО МИР НАШ ДРАГ МАЕСТРО АЛЕКСАНДАР ЏАМБАЗОВ

Со голема тага ја примивме веста дека не напушти доајенот на македонската музика и детска песна, маестро Александар Џамбазов. Детскиот фестивал Поточиња загуби голем поддржувач кој со своите совети на самите почетоци помогна во развивање на фестивалот. Особена гордост е што како автор во опусот песни на Поточиња се наоѓа …

Повеќе »

(ФОТО) Тони Цетински со емотивна објава за Тоше Проески: „Верувам дека заминал во подобар свет – Тој беше ангел на добрината!“!

Денес се навршуваат 14. години од трагичната смрт на Тоше Проески, денот кога засекогаш ги фрли во црнина сите негови блиски, семејството, пријателите, фановите како и оние кои имаа чест и привилегија да соработуваат со него… По тој повод на Фејсбук се огласи и Тони Цетински: „И денес четиринаесет години …

Повеќе »

Шест години без Џумерко – Човекот кој го олицетвори итроманецот Пејо!

Како вчера да беше веста дека по долго боледување почина Благоја Спиркоски Џумерко, еден од најистакнатите македонски актери…Човек кој на театарските штици можеше да го игра „најтешкиот“ лик а потоа во тв серија да го отелотвори Итар Пејо и засекогаш да остави свој белег на тој лик… Фејсбук страницата Ѓорѓи Колозов …

Повеќе »

(ФОТО) НА ГРОБОТ НА НЕПОЗНАТ ХЕРОЈ: Кралицата Елизабета за прв пат со маска во јавност

БРИТАНСКАТА Кралица Елизабета (94) првпат се појави во јавноста со маска, кога присуствуваше на кратка церемонија во капелата Вестминстер кај Гробот на непознатиот херој. Во средата се одржа церемонија по повод 100-годишнината од погребот на непознат британски војник кој загина во Првата светска војна, а фотографиите беа официјално објавени во …

Повеќе »

(ВИДЕО) Јасна порака на верниците: „ПОПЕ, МАКЕДОНИЈА, ПОПЕ!“

Честопати на свештениците им се приговара дека се’ прават како машини – еднаш научиле и потоа само повторуваат…без да размислуваат за деталите, за кои обично и’ се платени… Токму таква случка доживеале присутните на помен на кој за македонските бранители зборува поп на Македонската православна црква, а се случува интересна …

Повеќе »

На 5 октомври: Ѕвезденото небо за Тоше ќе блесне со негова нова песна – „Light the flame“

И годинава фан клубот на прерано замината македонска музичка легенда Тоше Проески,  на 5 октомври во Скопје на Плоштадот Македонија ќе го организира настанот „Биди и ти дел од ѕвезденото небо на Тоше“, на кој ќе биде претставена нова, необјавена песна „Light the flame“, како најава за новиот албум кој …

Повеќе »