Tag Archives: помага

Неколку чашки алкохол на ден може да го намалат ризикот од оваа страшна болест

Две чаши алкохолни пијалоци дневно помагаат да се намали ризикот од деменција за повеќе од една третина, открива едно истражување. Откако ги анализирале навиките за пиење на речиси 25.000 луѓе постари од 60. години, експертите откриле дека луѓето кои не пијат се изложени на најголем ризик да развијат болест на …

Повеќе »

Веќе 10 години не може да најде девојка, а зад се се крие малку чудна причина: „Наскоро ќе стане ТАТКО НА 59 ДЕЦА!“

Американски државјанин себеси се нарекува „сериски донатор на сперма“. Оваа активност ја започнал пред повеќе од осум години, а вели дека го водат чисто алтруистички причини, бидејќи искрено сака да им помага на семејствата без деца, па не наплаќа за своите услуги. Кајл Горди (30) од Лос Анџелес има 48. …

Повеќе »

(ФОТО) Еве за што се е корисно ако јадете мед и цимет секој ден!

Помогнува кај многу болести Можеби звучи неверојатно, но мешавината од мед и цимет навистина ги лекува скоро сите болести. Медот во комбинација со цимет станува смртоносно оружје за вирусите, високото ниво на холестерол, шеќер и други непријатели за нашето здравје. Еве за што се’ е добра оваа мешавина: Заболувања на …

Повеќе »

Еден витамин може да помогне во спречување на артритис или намалување на потешките симптоми

Она што е сигурно е дека ниту една промена на животниот стил не може да гарантира дека нема да добиете артритис, но постојат некои навики кои би можеле да помогнат да се намали ризикот од потешки симптоми на болеста. Некои од овие навики се поврзани со исхраната, а новите студии …

Повеќе »

(Рецепт) Традиционален ИНДИСКИ НАПИТОК за широк спектар на заболувања

Водата со додавање на зачини од ким се смета за исклучително корисна за здравјето на целиот организам Кимот е зелено зачинско растение кое потекнува од Индија, каде што традиционално се одгледува и се користи за медицински цели во форма на едноставен пијалок наречен „jeera water“ – вода со ким. Водата …

Повеќе »

(ФОТО) Девојчето во црвеното палто од „Шиндлеровата листа“ сега има 32. години и им помага на украинските бегалци

Оливија Дабровска имала околу 3. години кога стана неизбришлив дел од филмската историја во класиката на Стивен Спилберг, „Шиндлеровата листа“, која доби Оскар. Девојчето во црвено палто – која недопрена шета низ гетото во Краков додека неговите жители се цел на германските војници – не само што беше единствената боја …

Повеќе »

(ВИДЕО) Момчето требало да извади заб, а потоа БРАТОТ решил да му помогне на урнебесен начин!

Кога братот ќе реши да ги земе работите во свои раце… Кога станува збор за вадење млечни заби, децата се многу различни. И додека некои се забавуваат кимајќи со главата и едвај чекаат сами да ги извлечат, има и такви кои се малку поплашливи. Еден од тие кукавици е и …

Повеќе »

(ФОТО) Украинската Плејбој зајачица денеска волонтира во кујна и лупи компири за војниците

УКРАИНСКАТА манекенка и поранешна зајачица на Плејбој, Даша Астафиева, деновиве помага во кујната, лупи компири, краставици и друг зеленчук за украинските војници. На својот Инстаграм стори Даша објави низа видеа и фотографии од сегашното работно место каде што волонтира, на кои може да се види како таа, вредно облечена во …

Повеќе »

(ВИДЕО) Паметното куче знае да помогне во домашните работи, луѓето се воодушевени!

НЕ мора секогаш да земате правосмукалка или крпа во ваши раце за да им помогнете на вашите домашни во домашните работи. Едно куче сфатило дека тоа може да го направи на поинаков начин. Додека еден човек го чисти подот со џогер, кучето седи до другите двајца на каучот и го …

Повеќе »