Tag Archives: полуфинале

(ФОТО) Познати првите полуфиналисти на АО: Циципас ќе се обиде да ја продолжи бајката преку Рафаел Надал!

Стефанос Циципас во четири сета го совлада Роберто Баутиста Агут ( 5:7,6:4,4:6, 6:7) и ги освои сите фанови на тенисот со своето интервју на Род Лејвер Арена. Циципас рекол дека подготовката за мечот со Агут му биле најголем предизвик после победата над Роџер Федерер. Младиот Американец, френсис Тиафо немаше шанси …

Повеќе »

(ФОТО) Нов тениски „блокбастер“: Новак Ѓоковиќ и Роџер федерер играат за пласман во финале на Мастерсот во Париз

Новак Ѓоковиќ со победата над Марин Чилиќ (4:6, 6:2, 6:3) се пласира во полуфиналето на Мастерсот во Париз. Во борбата за финалето ќе се сретне со Роџер Федерер… Покрај загубениот сет Ѓоковиќ „се соземал“ и потоа почнал да игра поубедливо за да ги добие следните два сета. Make that 2️⃣1️⃣ …

Повеќе »

(ФОТО) Вимблдон: Андерсон чека – Надал и Ѓоковиќ битката за финале ја продолжуваат денес

Скоро три часа играа Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал и одиграа три сета. Новак води со 2:1, а победникот ќе го добиеме денес. Надал и Ѓоковиќ покажаа феноменален тенис, но мечот продолжува денес во 14. часот. Доколку и двајцата тенисери не се согласат на отворање на кровот, за продолжување на …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Вимблдон: Најголемото ривалство поторно одлучува за финалето – Надал и Ѓоковиќ во борба за престиж!

Рафаел Надал и Новак Ѓоковиќ одиграа во Отворената ера 51 меч.Денес тие ќе додадат уште едно поглавје за нивното историско ривалство,во полуфиналето на Вимблдон. Тоа е нивниот 39-ти „состанок“ во полу-финале или финале на најголемите турнири во тенисот: Грен-Слем,финалето на АТП 1000 турнирите како и на оние од 500 или …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Вимблдон: Финале пред финале – Рафа и Новак по 52. пат!

Најдобриот тенисер на светот се пласира во полуфиналето на Вимблдон, првпат од 2011. година. Рафа синоќа, после пресврт го победи Аргентинецот, Хуан Мартин дел Потро со 7:5, 6:7 (7), 4:6, 6:4, 6:4, во мечот кој траеше скоро пет часови и кој, особено во петтиот сет, имаше фантастични поени. Шпанецот во …

Повеќе »

Вимблдон: Денес женски полуфиналиња на Централот!

Денес ќе дознаеме кој ќе игра во финалето на Вимблдон во женска кокуренција. И’ двете полуфиналиња се играат денес, на Централниот терен, секако со директен пренос на Спорт клуб и Еуроспорт 2. Први на теренот ќе излезат (14. часот), Јелена Остапенко и Анѓелик Кербер, а потоа својот меч ќе го …

Повеќе »

СП во Русија:Домаќинот сонува за нов подвиг против Хрватска, Англија во битка со Шведска за прво полуфинале по 1990.

Домаќинот Русија и Хрватска вечерва од 20 часот влегуваат во цврста битка едни против други во последниот четвртфинален меч на Мундијалот 2018. Тимот на Станислав Черчесов е „во облаци“ по нивните одлични перформанси досега и сонува за нов голем подвиг. Сепак, „коцкастите“ се со поинакво мислење и планираат да стават …

Повеќе »

Последните четири на ЛШ: Монпеље прва пречка за Вардар во Келн

Завршниот турнир во ракометната Лига на шампиони ќе се одигра денес и утре во германскиот град Келн. Пласман во завршницата покрај европскиот првак Вардар, изборија и три француски екипи ПСЖ, Нант и Монпеље. Црвено-црните, во Германија, ќе ја бранат титула освоена минатата сезона и ќе се обидат да станат првиот …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Ѓоковиќ одиграл неверојатно добро но сепак загубил од Надал

Рафаел Надал со победата над Новак Ѓоковиќ – 7:6, 6:3, стасал до 114. финале во кариерата,а десетто на римскиот Мастерс каде во недела ќе се бори за титулата против победникот на второто полуфинале во кое се состануваат Марин Чилиќ и минатогодишниот победник Александер Зверев. Надал ја намалил предноста на Ѓоковиќ …

Повеќе »