Tag Archives: полуфинале

Македонија е во првото полуфинале на „Евровизија“

Македонскиот претставник нa „Евровизија 2018“, која ќе се одржи во Лисабон, Португалија, ќе пее на првата полуфинална вечер на 8. мај, во вториот дел на вечерта. Ова беше одлучено со ждрепката што се одржа во Лисабон. Освен Македонија, во првата полуфинална вечер ќе настапат Белорусија, Бугарија, Литванија. Албанија, Чешка, Белгија, …

Повеќе »

(ФОТО) „Лудо“ сценарио:Македонија може во полуфинале и без две победи!

Синоќа Нова ТВ правеше комбинаторики како Хрватска може да оди во полуфинале…И, беа доста нејасни и со слободни прогнози…Но, во спортот многу работи се непредвидливи…Сега слична теорија се појави и кај нас! И без две победи Македонија може да обезбеди полуфинале но во еден речиси неверојатен расплет на настаните и …

Повеќе »

Филип Миркуловски: Шансите се фифти-фифти, но имаме сили за историско полуфинале!

Во македонската ракометна репрезентација шест играчи имаат одиграно по 22. натпревари на Европските првенства, во таа група е и Филип Миркуловски, кој воедно има и постигнато 55. голови на сите досегашни дуели. Во пресрет на вечерашниот натпревар против селекцијата на Шпанија, Миркуловски очекува да биде израмнето до крај на натпреварот. …

Повеќе »