Tag Archives: полуфинале

УС ОПЕН: Беретини имаше шанса, но Надал го скрши за финалето

Шпанецот Рафаел Надал се квалификуваше по петти пат во финалето на УС Опен, совладувајќи го италијанскиот тенисер Матео Беретини со 7: 6, 6: 4, 6: 1 во три сета. Италијанецот одигра фантастичен прв сет. Тој успеа да одолее на скоро целиот притисок на Надал. Тој спаси шест брејк топки и …

Повеќе »

(ВИДЕО) Новак Ѓоковиќ го совлада Пуј за пласман во полуфиналето – но со една грижа!

Новак Ѓоковиќ се пласира во полуфиналето на Мастерс 1000 серијата во Синсинати, откако го совлада Лука Пуј од Франција со 2:0 во сетови – 7:6 (7-2), 6:1 Ѓоковиќ во полуфиналето ќе се состане со Даниел Медведев, а во долниот дел од ждребот за финалето ќе се борат Ршар Гаске и …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Вимблдон 2019 – Ако сте љубител на тенисот ослободете си го попладнето: Забавата со Ноле, Агут, Рафа и Роџер почнува во 14. часот!

Томи Хас кој играл полуфинале на Вимблдон во 2009. година за Спорт клуб вели дека не е невозможно Роџер Федерер и рафаел надал мечот да го играат во пет сета, како и дека Новак Ѓоковиќ е изразит фаворит во средбата со Роберто Баутиста Агут. Првото полуфинале помеѓу Ѓоковиќ и Баутиста …

Повеќе »

федерер во полуфинале на Вимблдон: „Проработе“ кога го загуби првиот сет!

Швајцарскиот тенисер Роџер федерер изборил пласман во полуфиналето на Вимблдон после големиот пресврт во четири сета против Кеи Нишикори. Федерер до триумф над Нишикори дојде со 4:6, 6:1, 6:4, 6:4, после два часа и 36. минути игра. На тој начин освојувачот на осум титули на третиот Грен слем обезбедил средба …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Фуриозниот Новак Ѓоковиќ во полуфиналето на Вимблдон

Најдобриот тенисер на светот и актуелен шампион од Вимблдон, Новак Ѓоковиќ се пласира во полуфиналето на славниот Грен слем на трева, откако за помалку од два часа го „уништи“ Белгиецот Давид Гофан во три сета со 6:4,6:0,6:2 за своја јубилејна 70. победа на „Ол Ингланд клубот“. Во уште еден меч …

Повеќе »

(ВИДЕО) Нов успех на Антониа Гиговска: И’ покрај падот на сцената со извонредна интерпретација во полуфиналето на „Пинкови ѕвездички – Сите ѕвезди“ разбудила најдлабоки емоции!

„Ти немаше грешка. не паѓаат сите, Бог паѓања им дава на избраните. Бог го дава тоа на избраните, те оптегнува како стрела, така што вечерва си меѓу избраните“, навела Наташа Беквалац. Синоќа се одржа и првата полуфинална вечер од музичкото натпреварување „Пинкове ѕвездице“. Оваа вечер ја затвори нашата претставничка Антониа …

Повеќе »

Ролан Гарос – Ѓоковиќ:„Играм против еден од најдобрите тенисери на светот!“

После победата над Александер Зверев (7:5, 6:2, 6:2), Новак Ѓоковиќ вели дека во полуфиналето на Ролан Гарос ќе игра со еден од најдобрите тенисери на светот – Доминик Тим. „Тим игра исклучително добро, особено на земја, но оваа сезона го освои и турнирот во Индиан Велс. Го победи и Надал …

Повеќе »

Ролан Гарос: Надал – Федерер? Само уште едно полуфинале во низа!

Шпанецот Рафаел Надал истакнал дека на дуелот со Роџер Федерер на полуфиналето на Ролан Гарос му пристапува како и на секој друг меч. Федерер ги добил последните пет дуели, но ниту еден од нив не е игран на земја. Во последните пет мечеви кои двајцата тенисери ги одиграле на Ролан …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Ролан Гарос – Нов блокбастер: Рафаел Надал и Роџер Федерер во полуфинале

Денеска се одиграа првите четирифинални мечеви во машка конкуренција кои минаа и’ без некое поголемо изненадување. Рафаел Надал „му одржа лекција“ на Кеи Нишикори совладувајќи го во три сета – 6:1, 6:1, 6:3. Rafael. Nadal. 👑🙌 5 jeux. C'est tout ce que @RafaelNadal a concédé à Kei Nishikori aujourd'hui. L'Espagnol …

Повеќе »