Tag Archives: полуфинале

Ролан Гарос – Ѓоковиќ:„Играм против еден од најдобрите тенисери на светот!“

После победата над Александер Зверев (7:5, 6:2, 6:2), Новак Ѓоковиќ вели дека во полуфиналето на Ролан Гарос ќе игра со еден од најдобрите тенисери на светот – Доминик Тим. „Тим игра исклучително добро, особено на земја, но оваа сезона го освои и турнирот во Индиан Велс. Го победи и Надал …

Повеќе »

Ролан Гарос: Надал – Федерер? Само уште едно полуфинале во низа!

Шпанецот Рафаел Надал истакнал дека на дуелот со Роџер Федерер на полуфиналето на Ролан Гарос му пристапува како и на секој друг меч. Федерер ги добил последните пет дуели, но ниту еден од нив не е игран на земја. Во последните пет мечеви кои двајцата тенисери ги одиграле на Ролан …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Ролан Гарос – Нов блокбастер: Рафаел Надал и Роџер Федерер во полуфинале

Денеска се одиграа првите четирифинални мечеви во машка конкуренција кои минаа и’ без некое поголемо изненадување. Рафаел Надал „му одржа лекција“ на Кеи Нишикори совладувајќи го во три сета – 6:1, 6:1, 6:3. Rafael. Nadal. 👑🙌 5 jeux. C'est tout ce que @RafaelNadal a concédé à Kei Nishikori aujourd'hui. L'Espagnol …

Повеќе »

Столе Стоилов: „Тука во Келн годинава сите имаат свои шанси!“

Сето ова ме потсетува на 2017 година. Дојдовме во Келн без притисок, сакаме на сите да им ги замрсиме сметките. Тоа ни успеа пред две години. Трета сезона по ред Вардар игра на Ф4 турнирот во Лигата на шампионите, и „црвено-црните” доаѓаат во Келн со иста цел – да се …

Повеќе »

(ВИДЕО) „Вардарци, ви благодариме што го правите ракометот подобар!“

Вардар е владетелот на Балканот, со пет освоени трофеи во СЕХА-лигата и една Европска титула во Лигата на Шампионите. Трета година по ред ќе игра на завршниот турнир во Келн и ќе се бори со најсилните екипи за скапоцениот трофеј од најголемото ракометно натпреварување. Денес Вардар го игра полуфиналето против …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Вечерва е време за „Гордост“: Ако има малку правда и реалност моќната Тамара Тодевска со „Proud“ треба да влезе во финале – Подршка од сите земји во Европа!

Вечерва е денот „Д“ за сите кои со нетрпение го очекуваа настапот на Тамара Тодевска со „Proud“ на годинешниот избор за Песна на евровизија Не се сеќавам кога сме имале вака добра комбинација за настап на „Евросонг“ – песна која има тежина но која и „влегува во уво“ и си …

Повеќе »

ОК „Вардар“ на чекор пред финале

Денес,среда, 03ти април,со почеток во 17.00 часот во Спортската Сала „Форца“ ќе се игра полуфиналниот натпревар од одбојкарскиот куп на Македонија помеѓу ОК „Вардар“ и ОК „Универзитет во Тетово“. ОК „Вардар“, порачува „Дојдете и бодрете ги одбојкарите да стигнат до уште едно финале и шампионскатитула!“. Тимот на ОК „Вардар“ дава …

Повеќе »

(ФОТО) Познати првите полуфиналисти на АО: Циципас ќе се обиде да ја продолжи бајката преку Рафаел Надал!

Стефанос Циципас во четири сета го совлада Роберто Баутиста Агут ( 5:7,6:4,4:6, 6:7) и ги освои сите фанови на тенисот со своето интервју на Род Лејвер Арена. Циципас рекол дека подготовката за мечот со Агут му биле најголем предизвик после победата над Роџер Федерер. Младиот Американец, френсис Тиафо немаше шанси …

Повеќе »

(ФОТО) Нов тениски „блокбастер“: Новак Ѓоковиќ и Роџер федерер играат за пласман во финале на Мастерсот во Париз

Новак Ѓоковиќ со победата над Марин Чилиќ (4:6, 6:2, 6:3) се пласира во полуфиналето на Мастерсот во Париз. Во борбата за финалето ќе се сретне со Роџер Федерер… Покрај загубениот сет Ѓоковиќ „се соземал“ и потоа почнал да игра поубедливо за да ги добие следните два сета. Make that 2️⃣1️⃣ …

Повеќе »