Tag Archives: полуфинале

(ВИДЕО) Проблем со вратот, маки со Каренјо, Ѓоковиќ во полуфиналето на Ролан Гарос!

Новак Ѓоковиќ го победи Пабло Каренјо Буста со 4:6, 6:2, 6:3, 6:4 за три часа и десет минути игра и се пласираше во полуфиналето на Ролан Гарос, неговото десетто. Натпреварот беше многу, многу потежок отколку што покажува конечниот резултат. Ѓоковиќ излезе на теренот со кинези лента околу вратот и се …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Ѓоковиќ по 10. пат во финалето на Рим – конечно тенис пред публика!

Најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ, по 10-ти пат во кариерата ќе игра финале на Мастерсот во Рим. Тој во полуфиналето го совлада Норвежанецот Каспер Руд со 7:5, 6:3. Ѓоковиќ ќе се бори за петтата титула во „Вечниот град“, прва од 2015. година. Србинот дојде до победа по нешто повеќе …

Повеќе »

Медведев: „УС Опен е смешка, мислев дека убив некого!“

Рускиот тенисер Данил Медведвед беше елиминиран во полуфиналето на УС Опен откако беше поразен од Австриецот Доминик Тим – 6:2, 7:6, 7:5. Сепак, Медведев не само што се помири со елиминацијата, туку жестоко ги повика организаторите, а ги спомена и Новак Ѓоковиќ и сè што му се случи на првиот …

Повеќе »

(ВИДЕО +ФОТО) Маките на Новак: Болка во вратот, стомакот, визир – но сепак во финалето на Синсинати

Новак Ѓоковиќ се пласира во финалето на Синсинати со победата над Роберт Баутиста Агут, а дуелот беше обележан со бројни проблеми со кои се соочи српскиот тенисер. Првиот рекет во светот триумфираше над Шпанецот во вистинска тениска драма, а неизвесноста беше во голема мерка под влијание на здравствените проблеми со …

Повеќе »

Донесена одлука и одреден термин – Новак се враќа на теренот во Синсинати!

Денот на бојкотот заврши, турнирот во Синсинати во Њујорк ќе продолжи денес (петок), а ќе настапи и Новак Ѓоковиќ. Најдобриот тенисер на светот ќе игра во полуфиналето против Роберто Баутиста Агут. Натпреварот треба да започне во петок во 21.00 часот. Турнирот беше прекинат по одлуката на Наоми Осака да го …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Фановите загрижени поради состојбата на тенисерот број еден во светот: „Што се случува со окото на Ѓоковиќ?“

Новак во текот на натпреварите не покажал дека има некаков проблем, а можеби станува и за некаков вид на посериозна повреда. Може да кажеме дека Новак Ѓоковиќ не се испоти толку многу, но сепак стигна до полуфиналето на АТП турнирот во Дубаи. Меѓутоа, постои една работа која особено ги загрижи …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Новак Ѓоковиќ закажа полуфинале со Роџер Федерер!

Вториот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ, со победата против Милош Раониќ ((6:4, 6:3, 7:6) се пласира во полуфиналето на Австралија Опен... Бранителот на трофејот за два часа и 52. минути успеа да го сруши Канаѓанинот со црногорско потекло и да закаже полуфинален меч против Роџер Федерер. Тоа ќе биде прилика …

Повеќе »

(ВИДЕО) НЕВОЗМОЖНО: Дали досега сте виделе вакво нешто?

Со победата против Данил Медведев 6: 1, 5: 7, 6: 4, Новак Ѓоковиќ обезбеди пласман во финалето на АТП Купот за Србија, а во последниот натпревар од третиот сет вториот играч на светот спаси брејк топка на спектакуларен начин. Уживајте.

Повеќе »

Гофан го совлада Надал но Шпанците одат понатаму!

Тениската репрезентација на Шпанија избори место во полуфиналето на првиот АТП куп со победата против Белгија од 2:1. После голема борба одлуката падна во дубл мечот. Роберто Баутиста Агут на Шпанија и го донесе првиот поен со победата против Кимер Корејанс со 6:1, 6:4. Потоа следеше вистинска драма во дуелот …

Повеќе »