Tag Archives: полуфинале

ГОРДОСТ: Дејан Георгиевски се пласираше во полуфиналето на ЛОИ во ТОКИО

Македонскиот таеквондист, Дејан Георгиевски, се пласираше во полуфиналето во категоријата +80 кг., а за еден час го очекува и следната борба (9:45 по МК време) кога ќе се бори за медал… Дејан Георгиевски беше подобар од Сејдоу Гбане од Брегот на Слоновата Коска со 9:4. Фото: ekipa.mk

Повеќе »

ПРЕКРАСНИ ВЕСТИ ОД ТОКИО: Сензационална победа на Дејан Георгиевски…

Совладан двократниот светски првак и голем фаворит за олимписка титула, Кубанецот Алба Кастиљо… Дејан се пласираше меѓу осумтемина најдобри во категоријата +80 кг., а за час и половина (8:45 по МК време) ќе се бори за пласман во полуфиналето… Противник ќе му биде Сејдоу Гбане од Брегот на Слоновата Коска! …

Повеќе »

(ФОТО) КАКОВ ХЕРОЈ – Наместо на трибините на полуфиналето отишол во болница да дарува коскена срцевина: Сега ќе оди на финале!

Сем Естли имал билети за полуфинале на Европското првенство и можел да гледа како Англија ја победи Данска за пласман во финалето. Наместо тоа, тој одбрал да оди во болница за да донира коскена срцевина и да помогне да се спаси еден живот. Приказната за Сем и она што тој …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ЗА КРАЈ СЕТ БЕЗ ОСВОЕН ГЕМ: Федерер падна пред Хуркач!

Легендарниот швајцарски тенисер Роџер Федерер го заврши учеството на Вимблдон во четвртфиналето, бидејќи Полјакот Хуберт Хуркак беше подобар од него со 3:0 во сетови. Во моментов, 18-от рекет во светот славеше против освојувачот на 20. грен слем титули со 6:3, 7:6 (4), 6:0 за еден час и 50 минути. Со …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) НЕЗАПИРЛИВ: Ѓоковиќ по 10. пат во полуфиналето на Вимблдон!

Новак Ѓоковиќ ја продолжи низата од победите на Вимблдон! Најдобриот тенисер на светот се пласираше во полуфиналето на третиот грен слем во сезоната, откако го совлада Унгарецот Мартон Фучовиќ со 6:3, 6:4, 6:4. Ѓоковиќ ја оствари 19-та последователна победа во Ол Ингланд клубот, исто така 100-та во кариерата на трева. …

Повеќе »

Вечерва е полуфиналето на „Ѕвездите на Гранд“: Еве кои македонски претставници ќе се борат за финалето!

Дојде и тој момент…После две години натпревари, поради пандемијата, вечерва ќе се одржи полуфиналето на „Ѕвездите на Гранд“ а во него и македонски изведуваи кои и тоа како го свртеа вниманието на себе… Оваа година, има претставници од целиот регион, како и од Македонија. Марија Груевска која е под менторство …

Повеќе »

(ФОТО) „Ѕвезди на Гранд“: Македонката Марија Груевска повторно шокираше (и се пласира во полуфиналето) – На бината никогаш до сега видени сцени!

Музичкото шоу „Ѕвездите на Гранд“ и оваа сабота донесоа многу изненадувања… Една од четвртфиналистките на, Марија Грувеска, сите присутни повторно ги остави без текст. Учесничката од Македонија, со перформансот, но и гласот ја распаметила публиката, но и жирито кое со неверување го гледаше нејзиниот настап. Инспирацијата ја најшла во филмот …

Повеќе »

(ВИДЕО) Погледнете ја реакцијата на Ѓоковиќ кон париската публика кога го освои третиот сет

Новак Ѓоковиќ и Рафа Надал одиграа фантастично полуфинале на Ролан Гарос. Ова беше нивен 58. дуел, а Надал никогаш немал пораз во оваа фаза од турнирот во Париз. Сепак, синоќа Новак славеше со 3:1 во сетови. Надал започна одлично и го зеде првиот сет со 6:3, а Новак губеше 5:0. …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Кралот на земја е соборен: Ѓоковиќ е во финалето на Ролан Гарос!

Новак Ѓоковиќ е во финалето на Ролан Гарос! Најдобриот тенисер на светот му ја одзеде круната на Рафаел Надал, совладувајќи го во полуфиналето со 3:6, 6:3, 7:6 (4), 6:2. Каков меч! Каков тенис! Каква победа на Новак Ѓоковиќ над Рафаел Надал во полуфиналето на Ролан Гарос! Ноле по пресвртот го …

Повеќе »