Tag Archives: полуфинале

Вимблдон: Денес женски полуфиналиња на Централот!

Денес ќе дознаеме кој ќе игра во финалето на Вимблдон во женска кокуренција. И’ двете полуфиналиња се играат денес, на Централниот терен, секако со директен пренос на Спорт клуб и Еуроспорт 2. Први на теренот ќе излезат (14. часот), Јелена Остапенко и Анѓелик Кербер, а потоа својот меч ќе го …

Повеќе »

СП во Русија:Домаќинот сонува за нов подвиг против Хрватска, Англија во битка со Шведска за прво полуфинале по 1990.

Домаќинот Русија и Хрватска вечерва од 20 часот влегуваат во цврста битка едни против други во последниот четвртфинален меч на Мундијалот 2018. Тимот на Станислав Черчесов е „во облаци“ по нивните одлични перформанси досега и сонува за нов голем подвиг. Сепак, „коцкастите“ се со поинакво мислење и планираат да стават …

Повеќе »

Последните четири на ЛШ: Монпеље прва пречка за Вардар во Келн

Завршниот турнир во ракометната Лига на шампиони ќе се одигра денес и утре во германскиот град Келн. Пласман во завршницата покрај европскиот првак Вардар, изборија и три француски екипи ПСЖ, Нант и Монпеље. Црвено-црните, во Германија, ќе ја бранат титула освоена минатата сезона и ќе се обидат да станат првиот …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Ѓоковиќ одиграл неверојатно добро но сепак загубил од Надал

Рафаел Надал со победата над Новак Ѓоковиќ – 7:6, 6:3, стасал до 114. финале во кариерата,а десетто на римскиот Мастерс каде во недела ќе се бори за титулата против победникот на второто полуфинале во кое се состануваат Марин Чилиќ и минатогодишниот победник Александер Зверев. Надал ја намалил предноста на Ѓоковиќ …

Повеќе »

(ФОТО) АТП Рим: После една година повторно дуел на Новак и Надал!

Од последниот дуел помеѓу Рафаел Надал и Новак Ѓоковиќ минале една година и шест дена. Денес, во Рим, во полуфиналето ќе бидат еден кон друг. Шпанецот е голем фаворит, особено што се игра на неговата омилена подлога,а реално е и во многу подобра ситуација од Новак кој на големата сцена …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Вечерва почнува Евровизија: „Ај Кју“ ќе се обидат да изборат пласман во финалето!

„Ај кју“ (Eye Cue) со песната „Lost and found“ вечер во арената „Алтис“ во Лисабон под реден број 11. ќе ја претстави Република Македонија на првата полуфинална вечер на 63. Избор на песна на Евровизија 2018, на кој годинава учествуваат 43. земји. Автор на музиката и текстот е Бојан Трајковски, …

Повеќе »

Македонија е во првото полуфинале на „Евровизија“

Македонскиот претставник нa „Евровизија 2018“, која ќе се одржи во Лисабон, Португалија, ќе пее на првата полуфинална вечер на 8. мај, во вториот дел на вечерта. Ова беше одлучено со ждрепката што се одржа во Лисабон. Освен Македонија, во првата полуфинална вечер ќе настапат Белорусија, Бугарија, Литванија. Албанија, Чешка, Белгија, …

Повеќе »

(ФОТО) „Лудо“ сценарио:Македонија може во полуфинале и без две победи!

Синоќа Нова ТВ правеше комбинаторики како Хрватска може да оди во полуфинале…И, беа доста нејасни и со слободни прогнози…Но, во спортот многу работи се непредвидливи…Сега слична теорија се појави и кај нас! И без две победи Македонија може да обезбеди полуфинале но во еден речиси неверојатен расплет на настаните и …

Повеќе »

Филип Миркуловски: Шансите се фифти-фифти, но имаме сили за историско полуфинале!

Во македонската ракометна репрезентација шест играчи имаат одиграно по 22. натпревари на Европските првенства, во таа група е и Филип Миркуловски, кој воедно има и постигнато 55. голови на сите досегашни дуели. Во пресрет на вечерашниот натпревар против селекцијата на Шпанија, Миркуловски очекува да биде израмнето до крај на натпреварот. …

Повеќе »