Tag Archives: полнети

Запачени палачинки полнети со блитва и урда

Овие солени палачинки се полнети со мешавина од блитва, сланина и сирење (урда) и потоа се печат со прелив од павлака и крем за готвење. Можете да ги јадете топли, но исто така се многу вкусни и кога ќе се изладат. Состојки за палачинки: јајце малку сол 400 мл млеко …

Повеќе »

(ВИДЕО) Браунси полнети со нутела и киндер чоколадо е откритие кое мора да го пробате

ЧОКОЛАДОТО е секогаш добар избор, а љубителите на Нутела и Киндер ќе се заљубат во рецептот за колач од наведените состојки. Добро е познато дека класично брауни можете да подготвите од различни состојки и да дадете нова димензија на нов, но многу вкусен колач, но овој рецепт е најпосебен досега. …

Повеќе »

Пробајте нешто ново: Пиперки полнети со шампињони

Малку поинаку полнети пиперки Состојки: – 4 пиперки – 100 гр варен ориз – 300 гр динстани печурки – 150 мл павлака за готвење – 1 јајце – 2 компири – 1 домат – малку стопен путер – магдонос – сол, бибер Подготовка: пиперките исчистете ги и подгответе за полнење. …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Италијански полнети кроасани: Сочна сланинка и многу кашкавал!

Одлични за појадок, вечера или ужина… Состојки: тесто за пица или листесто тесто, тенко сечена сланина, 4 јајца, шоља рендан кашкавал, малку сечкан магдонос, сол, црн пипер, жолчка за мачкање. Подготовка: во сад искршете ги јајцата, додајте рендан кашкавал, магдонос, сол и црн пипер. Изматете со жица па испржете како …

Повеќе »

(ФОТО) Полнети модри патлиџани

Модрите патлиџани се оставен дел од летната кујна и секоја домаќинка си има по некој „таен рецепт“ на подготовка…Освен пржени многумина ги сакаат и полнети а денес ви донесуваме токму таков рецепт… Состојки: 4 модри патлиџани, секој од по околу 250 г. 400 г мелено месо 200 г домати 200 …

Повеќе »

(ФОТО) Печени пиперки полнети со сирење: Вистински оброк за претстојните летни денови!

Оваа божествена летна комбинација на вкусови ќе ве освои „на прв залак“… Состојки: 6 – 7 печени пиперки 500 г урда, без вода 2 – 3 лажички пармезан зачински треки по желба – босилок, копар, рузмарин 2 чене алук сол, по вкус 2 – 3 лажички маслиново масло Подготовка: убаво …

Повеќе »

(ВИДЕО) Полнети солени писма: Брзо тесто за секој ден

За појадок, ужина или вечера… Потребно е: 20. г свеж квасец, 200 мл млеко, 2 јајца, 1 лажичка шеќер, малку сол, 450 – 500 г брашно Фил: 200 г сирење, 1 јајце Подготовка: растопете го квасецот во малку вода, додајте лажичка шеќер па кога ќе стаса додајте млеко, брашно, сол …

Повеќе »

(ВИДЕО) Од сега пилешкото ќе го подготвувате само вака: Вкусен оброк кој лесно се подготвува!

Сочно, едноставно и со фантастичен вкус… Веројатно сте слушнале за полнетиот Хаселбек компир – се сече на неколку места и тука се става сирење, зачини или фил по желба. На ист начин можете да подготвите и’ пилешко. Парче пилешки гради исечете како што е прикажано на сликата, насолете и наросете …

Повеќе »