Tag Archives: пол позиција

(ФОТО) Формула 1: Пол позиција за Рикардо и рекорд на патеката во Монако!

Шестата трка на годинешниот шапионат на Формула 1, Големата награда на Монако, од пол позицијата, после одличното возење, ќе  ја стартува возачот на „Ред Бул“,  Даниел Рикардо …  Даниел Рикардо доминацијата од слободните тренинзи ја преточи во пол-позиција, Австралиецот со рекорден круг низ улиците на Монте Карло се избори за …

Повеќе »

Хамилтон ја обезбеди 70. пол-позиција

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон ја освои пол-позицијата пред трката од шампионатот во Формула 1 за Големата награда на Малезија. Британецот по 70. пат успева да биде најбрз во квалификациите. Веднаш до Хамилтон во првиот ред ќе биде Кими Раиконен од Ферари. Другиот возач на Ферари, Себастијан Фетел, утрешната трка …

Повеќе »