Tag Archives: пол позиција

(ФОТО) После хаосот во финишот пол позицијата во Баку за Леклер

Возачот на Ферари, Чарлс Леклерк ја освои пол-позицијата пред трката за Големата награда на Азербејџан. Ова е втора пол позиција за возачот од Монако по ред, откако тој стигна до пол во Монако пред две недели. Луис Хамилтон заврши втор во квалификациите, а трет беше Макс Ферстапен. 🏁 QUALIFYING CLASSIFICATION …

Повеќе »

Ботас го спречи Хамилтон да дојде до 100. пол позиција

Квалификациите за Големата награда на Португалија во Формула 1 шампионатот денеска беа на програмата, а 17-та пол позиција во кариерата ја оствари возачот на Мерцедес, Валтери Ботас. Тој славеше пред својот тимски колега Луис Хамилтон, кој на тој начин не успеа да стигне до јубилејниот 100-ти пол во првиот обид …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Хамилтон ја освои 99. пол позиција во кариерата

Луис Хамилтон, возач на Мерцедес, ја освои пол-позицијата пред трката за Големата награда на Емилија Ромања во Формула 1 шампионатот. 4️⃣4️⃣ makes it 9️⃣9️⃣!#ImolaGP 🇮🇹 #F1 pic.twitter.com/APnamfR4qZ — Formula 1 (@F1) April 17, 2021 Хамилтон стигна до 99-та пол позиција во кариерата со време 1:14,411.   View this post on …

Повеќе »

(ФОТО) Ферстапен доминира – убедливо до пол позицијата

Откако беше најбрз на сите три слободни тренинзи, возачот на Ред Бул, Макс Ферстапен, беше и најдобар во квалификациите за Големата награда на Бахреин, па трката во недела ќе ја започне од пол-позицијата. Ферстапен беше најбрз во време од 1: 28,997 и е голем фаворит пред недела. „Имавме одлична недела …

Повеќе »

Пол позиција во Абу Даби за Макс Ферстапен

Макс Ферстапен ќе стартува од првата позиција на ГП на Абу Даби пред Валтери Ботас и Луис Хамилтон. Ова е трета пол позиција на возачот на Ред Бул во неговата кариера. Ферстапен беше прв пред Валтери Ботас и Луис Хамилтон и така тој успеа да го совлада Мерцедес за прв …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Луис Хамилтон возеше во Абу Даби

Неговото појавување во Абу Даби предизвика голем интерес кај новинарите кои го следеа во чекор. Седумкратниот светски првак во Формула 1, Британецот Луис Хамилтон, се излечи од коронавирусот и ќе настапи на последната трка сезонава, која ќе се вози в недела. Како што е официјално соопштено, Хамилтон бил негативен на …

Повеќе »

(ВИДЕО) Тоа е Хамилтон: Вчера меѓу последните, денес најбрз!

Луис Хамилтон, возачот на Мерцедес, го постигна најдоброто време на последниот тренинг пред трката во Формула 1 за Големата награда на Русија. Британецот во Сочи,оваа сезона ја запиша осмата пол-позиција, и 96-та во кариерата, бидејќи беше побрз од Макс Ферстапен во болидот на Ред Бул за повеќе од половина секунда. …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) На Хамилтон на „Монца“ пол и рекорд на сите времиња!

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон ја освои пол-позицијата пред Големата награда на Италија, осма трка од годинашниот шампионат во Формула 1. Шесткратниот светски шампион ја освои 94. пол-позиција во својата кариера на легендарната „Монца“ и воедно го постави најбрзиот круг во историјата со време од 1:18.887 минути. Британецот имаше 69 …

Повеќе »

(ФОТО) Формула 1 – ГН на САД: Пол позиција за Хамилтон

Актуелниот шампион на Формула 1, Луис Хамилтон, ќе стартува од првата позиција на Големата награда на Соединетите Американски држави, во која ќе има можност да ја осигура одбраната на титулата, откако во квалификациите остварил најдобар резултат – 1.32.237… За да дојде до петтата титула во кариерата возачот на Мерцедес мора …

Повеќе »