Tag Archives: пол позиција

Ферстапен во последната трка сезонава влегува од пол-позицијата

Во последните квалификации во овогодинешната сезона во Формула 1, Ред Бул ги заклучи првите две позиции. Актуелниот шампион Макс Ферстапен ја освои пол-позицијата, седма сезонава, а Серхио Перез ќе стартува од второто место. Верстапен го извози најбрзиот круг за 1:23.824. QUALIFYING CLASSIFICATION@redbullracing lock out the front row for Sunday's race …

Повеќе »

(ФОТО) Спектакл во Бразил: Првиот пол на Магнусен во кариерата!

Данскиот возач Кевин Магнусен ги шокираше сите во Бразил, бидејќи постигна најдобро време во квалификациите за спринтерската трка и ја освои првата пол-позиција во кариерата. Ако мислевте дека одбраната на титулата на Макс Верстапен е крај на возбудувањата во Формула 1 за 2022 година, сте се излажале. Не се. Остануваат …

Повеќе »

(ФОТО) Макс ги „одби“ Стрелите за пол-позиција

Новопечениот двократен последователен светски шампион Макс Ферстапен ја освои пол-позицијата пред Големата награда на Мексико, пред дуото на Мерцедес, Расел и Хамилтон. Иако поминаа неколку недели откако ја одбрани математичката титула, „гладот“ ​​не го напушта Ферстапен. Прво за победи, а сега за пол-позиции. Го освои 19-от пол во кариерата и …

Повеќе »

(ФОТО) Брилијантниот Саинс ја освои пол-позицијата во Остин

Возачот на Ферари, Карлос Саинс, ќе стартува од првата позиција на трката за Големата награда на САД во Остин. Шарл Леклер најмногу доминираше на квалификациите. Тој беше најбрз во Q2 и поголемиот дел од Q3, но неговиот тимски колега од Ферари, Карлос Саинс беше побрз во Q1 и, најважно, неговиот …

Повеќе »

(ФОТО) За Леклер пол во Сингапур

Шарл Леклер ја зазеде пол-позицијата пред Големата награда на Сингапур. Возачот на Ферари заврши пред возачот на Ред Бул, Серхио Перез и асот на Мерцедес, Луис Хамилтон. Макс Верстапен ги заврши квалификациите дури на осмото место. LECLERC TAKES POLE! It's back-to-back P1 starts in Singapore for @Charles_Leclerc, after the qualifying …

Повеќе »

Шампионот најбрз во квалификациите, но прв стартува Саинс

Возачот на Ферари, Карлос Саинс јуниор, ја освои пол-позицијата во квалификациската трка за Големата награда на Белгија, 14. коло од сезоната во Формула 1, иако најбрз на патеката „Спа-Франкошам“ во саботата беше актуелниот шампион Макс Верстапен. Холанѓанецот е казнет поради користење на нови елементи на моторот. First Q3 runs 👀#BelgianGP …

Повеќе »

(ФОТО) Брилијантен круг на Расел за првиот пол во кариерата!

Возачот на Мерцедес, Џорџ Расел, ја освои пол-позицијата пред трката за ГН на Унгарија. Карлос Саинц Јуниор од Ферари го имаше второто време, а неговиот тимски колега Шарл Леклерк ги заврши квалификациите на третото место. Расел со неверојатен круг практично успеа да му ја украде пол-позицијата на Саинц и да …

Повеќе »

(ФОТО) За Леклер пол позиција во Франција, второто и третото место за Ред Бул

Возачот на Ферари, Шарл Леклер ја зазеде пол-позицијата пред трката за Големата награда на Франција. Макс Верстапен ги заврши квалификациите втор, а Серхио Перез трет. Ова е седми пат оваа сезона возачот на Ферари да се најде на првата стартна позиција на трката. CHARLES LECLERC TAKES POLE!!! 💪 A brilliant …

Повеќе »

На дожд во Силверстон пол позиција за Саинс!

Одлични квалификации беа забележани на дождот за Големата награда на Британија во Силверстоун. Карлос Саинц, возачот на Ферари, стигна до првото место буквално во последните секунди од квалификациите, иако во ниту еден момент не беше блиску до Верстапен и Леклер, кои имаа најдобар ритам. Во последниот круг, Шпанецот ја запре …

Повеќе »