Tag Archives: појадок

(ВИДЕО) Искористете го сувиот леб на најдобар начин: Појадок за десетка!

Не морате да го фрлате лебот што стоел неколку дена, искористете го за овој превкусен оброк… Потребно е: еден помал стоен леб 200 г кисела павлака 100 г кашкавал 2 јајца 150 г шунка, или друга салама 100 мл млеко Подготовка: лебот исечете го на тенки кришки. Тавата обложете ја …

Повеќе »

(Рецепт) 7. дена појадувајте го ова: Ќе го исчистите телото од отрови, намалите тежината, подобрите здравјето!

Оние кои мака мачат со успорениот метаболизам овој рецепт го дочекале со воодушевување… Повеќе од 50. милиони луѓе широм светот страдаат од некој проблем поврзан со цревата, метаболизмот или надуеност. Додека некои проблеми се вообичаени, други се многу сериозни како што е да кажеме тврдата столица, колитис, синдром на нервозни …

Повеќе »

(ФОТО) Откриваме уште една причина зошто не смеете да го „прескокнувате“ појадокот!

Дури и ако само еднаш неделно го прескокнувате појадокот тоа за пест отсто го зголемува ризикот за развој на болести. Ако го прескокнете пет пати ризикот се зголемува на 55 отсто… Одамна е врежано мислењето дека појадокот е најважен брок во денот, а новото истражување тоа уште еднаш го потврдило. …

Повеќе »

Појадок од нашето детство: бисквити со млеко

Бисквити и млеко е комбинацијата што ниедно дете не ја одбива и со радост ѝ се насладува. Тоа е појадокот што го јадевме во детството и тоа е вкусот што и денес буди спомени. Нашите мајки не повикуваа на трпезата со гласна најава дека ќе го имаме омилениот појадок. А …

Повеќе »

(ФОТО) Брзо и лесно: Корпички со сирење

За вкусна храна не ви требаат многу состојки. Тоа го докажува и овој едноставен рецепт за корпички со сирење од само три главни продукти и неколку зачини. Состојки: 400 г карфиол 200 г топено сирење 1 јајце Зачини по желба: 1/4 лажичка лук во прав 1/4 лажичка оригано сол, црн …

Повеќе »

(ВИДЕО) Сите се восхитуваат на нејзината вита става: Џенифер Гарнер го открила утринскиот трик кој прави чуда за организмот!

Американската глумица Џенифер Гарнер (45) важи за една од најубавите актерки, а многумина и завидуваат на нејзината вита става, и тоа после три родени деца. Congratulations @norahweinstein & @kellysawyer on a ⭐️HUGE ⭐️ night for @baby2baby! Mothers and kids are lucky to have you in their corner. ❤️❤️❤️ #4milliondollars #Baby2BabyGala …

Повеќе »

(ФОТО) Рецепт на денот: Солени штрудли со фил од спанаќ и урда

Состојки: Тесто: 500 г. брашно 30 г. свеж кавасец 70 мл. масло 1 лажиче шеќер 1 лажиче сол 125 мл. кисела вода 125 мл. млако млеко Фил: 300 г. исчистен спанаќ 170 г. урда или сирење 1 белка сол, малку бибер 1 жолчка 1-2 лажици путер или маргарин Подготовка: во …

Повеќе »

(ФОТО) Утрински лепчиња

Лепчињава се неизоставни на германските трпези посебно за неделниот појадок. Со мека внатрешност, а тенка крцкава кора…највкусни се кога се топли. Состојки: 500 г. брашно 1 коцка свеж квасец (или 14 гр. сув квасец) 1 лажичка шеќер 1 полна лажичка сол 80 г. истопен путер 250-300 мл. млака вода За …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Појадок на Гордон Ремзи по кој интернет „полудел“!

Гордон Ремзи повторно успеал да го восхити светот, со свој рецепт за појадок од соништата Овој рецепт се состои од компири, јајца и сланина, како и зачини кои појадокот на Гордон го подигаат на сосема ново ниво. Рецепт: Излупете два до три компири со средна големина и изрендајте ги заедно …

Повеќе »