Tag Archives: појадок

(ФОТО) Гурмански проички

Кој не сака нешто набрзина од стилот – истури и измешај. За секој ден, за појадок или вечера но и ненадејни гости… Состојки: 2 јајца 2 чаши минерална вода 1/2 чаша масло 1 чаша брашно 1 чаша пченкарно брашно 1/2 чаша пченкарен гриз (палента) 1 кесичка прашок за печиво 2 …

Повеќе »

(ВИДЕО) Брза и вкусна пита

Кога еднаш ќе ја пробате ќе ја правите уште 100 пати. Неверојатно е мека, сочна и вкусна, посебно со јогурт. Идеална е за брза вечера или појадок… Состојки: 3 јајца 1 лажичка сол 1/2 лажичка црн пипер 2 лажици кисела павлака 100 мл масло 200 мл јогурт 6 лажици брашно …

Повеќе »

(ВИДЕО) Триаголници од готови кори со сирење: Солена закуска за вкусна вечера или појадок!

Ако сакате печива овој рецепт морате да го пробате… Потребно е: 500 г. кори за пита 200 г сирење 1 јајце малку прашок за печиво 100 мл јогурт Подготовка: во чинија издробете го сирењето, додајте јајце, јогурт и печиво. Се’ добро испасирајте. Кора раширете на работна површина па цела намачкајте …

Повеќе »

Едноставен и брз појадок – Омлет мафини

Состојки: 6 јајца 6 лажици млеко 6 лажици рендано жолто сирење (гауда, трапист, кашкавал) сол, црн пипер Подготовка: рерната вклучете ја на 220. степени. Во посебен сад одвојте ги белките од жолчките па во изматените жолчки додајте млеко и жолто сирење. Одвоено изматете ги белките, во цврст снег, и постепено …

Повеќе »

(ВИДЕО) Полнети солени писма: Брзо тесто за секој ден

За појадок, ужина или вечера… Потребно е: 20. г свеж квасец, 200 мл млеко, 2 јајца, 1 лажичка шеќер, малку сол, 450 – 500 г брашно Фил: 200 г сирење, 1 јајце Подготовка: растопете го квасецот во малку вода, додајте лажичка шеќер па кога ќе стаса додајте млеко, брашно, сол …

Повеќе »

(Рецепт) Одлична идеја за појадок: Јајца печени во шунка

Одвојте 20. минути и подгответе нешто необично…а вкусно… Потребно е: 4 јајца 8 тенки кришки шунка 4 кришки тост сол, црн пипер Подготовка: калапот за мафини намачкајте го со маргарин или путер. Тостот обликувајте го според кришките шунка и зацврстете со чепкалка. На една кришка тост потребни се две кришки …

Повеќе »

(Рецепт) Искористете ги велигденските јајца – направете паштета која ќе внесе нешто ново но вкусно во менито!

Ова вкусно предјадење е неодминливо на прославите,а лесно се пдоготвува. Ако ви преостанале велигденски јајца, направете ја оваа феноменална паштета за појадок или вечера. Состојки: 1/2 главичка кромид (може и бел дел од млад кромид) 2 варени јајца 240 г туна во конзерва 100 г путер малку сенф сол, црн …

Повеќе »

Пекара „Диман“ со појадоци за вработените во Инфективна киника

Во овие моменти, кога грижата за другите е исто толку важна како и онаа за себе, ПЕКАРА ДИМАН која се наоѓа во Општина Центар, одлучи да донира појадок од својот широк асортиман за вработените на Инфективна Клиника во Скопје, во знак за поддршка и оргомна благодарност кон луѓето коишто несебично …

Повеќе »

ПОБЕДЕТЕ ГО ДИЈАБЕТЕСОТ – Др Мајкл Морли со години лекува заболени од дијабетес тип 2: Ваков појадок ја држи болеста под контрола!

Дијабетесот тип 2 се смета за многу сериозна состојба и доколку не се лекува може да доведе до сериозни здравствени компликации Некои едноставни промени во животниот стил можат да помогнат во спречување или контролирање на вашата состојба. Овој вид дијабетес предизвикува проблеми на организмот со производство на инсулин. Како резултат …

Повеќе »