Tag Archives: погреб

БРАЌАТА ГИ ЗАКОПАЛЕ ВОЕНИТЕ СЕКИРИ? Хари и Вилијам разговарале – Британците не дишат – дали на повидок е помирување!?

Принцот Хари пристигна во Лондон да присуствува на погребот на принцот Филип. Вниманието на јавноста сега е насочено кон кралското семејство, бидејќи ова е прв собир, откако принцот Хари и неговата сопруга Меган Маркл го обвинија кралското семејство за расизам. Хари слета пред неколку дена, но е во изолација. Според …

Повеќе »

(ФОТО) Принцот Филип и кралското семејство: Погребот е „идеална прилика“ за завршување на расколот – вели бивш британски премиер

Џон Мејџор смета дека заедничката тага за смртта на принцот Филип може да биде идеална можност да се решат расправиите во кралското семејство. „Заедничката тага за смртта на војводата од Единбург е ‘идеална можност’ да се стави крај на сите расколи во Кралското семејство, изјави поранешниот британски премиер сер Џон …

Повеќе »

(ФОТО) Принцот Хари се вратил дома! Дочекан со сите кралски почести!

Принцот Хари во текот на ноќта меѓу неделата и понеделникот од Лос Анџелес пристигнал во Лондон за да присуствува на погребот на неговиот дедо, војводата од Единбург, принцот Филип, на 17 април. Војводата од Сасекс ексклузивно бил снимен од новинарите на таблоидот The Sun како се симнува од летот од …

Повеќе »

(ФОТО) Се појавиле детали од доаѓањето на Хари на погребот на принцот Филип!

Принцот Хари разговарал со постари членови на кралското семејство во Лондон, тој планирал да се врати дома за да присуствува на погребот на принцот Филип, додека неговата бремена сопруга Меган Маркл, наводно, ќе остане во САД. Ова ќе биде првото враќање на Хари во Велика Британија откако тој се откажа …

Повеќе »

Во Србија Ден на жалост поради смртта на Ѓорѓе Балашевиќ

Во Србија, ќе биде прогласен ден на жалост, поради смртта на кантавторот Ѓорѓе Балашевиќ, на денот на неговиот погреб. Градот Нови Сад ќе прогласи ден на жалост кога семејството Балашевиќ ќе објави кога ќе се изврши погребот. Денот на жалост исто така ќе биде на републичко ниво. Претходно, во Нови …

Повеќе »

(ВИДЕО) Погребан Џеј Рамадановски: Го испратиле со 50. виолини и „Недела“

Легендарниот пејач Џеј Рамадановски беше погребан денеска во Алејата на заслужените граѓани на Новите гробишта во Белград, со звуците на 50. виолини, што била негова последна желба. Оркестарот ја свиреше неговата позната песна „Недела“ покрај вечната куќа на Џеј, а семејството, пријателите и колегите со звуците на оваа емотивна балада …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ПОГРЕБ НА ГОЛЕМИОТ ДИЕГО: Марадона погребан на приватна церемонија пред 200 луѓе

Погребот на легендарниот фудбалер Диего Армандо Марадона се одржа во Градината на мирот во Белавишта, северо-источно од Буенос Аирес. Ковчегот со неговото тело претходно беше изложен во претседателската палата во Буенос Аирес, а тој е покриен со аргентинското знаме, дресот на репрезентацијата со број 10, што го носеше Диего, како …

Повеќе »

Починатата ја подготвувале за балсамирање, а таа ги отворила очите: Хорор во погребалното – за малку да погребаат жива девојка (20)

Една млада жена од предградието на Детроит, која била прогласена за мртва и пренесена од нејзиниот дом во погребалниот дом, ги отворила очите токму во моментот кога нејзиното балсамирање требало да започне, пренесува „Гардијан“, повикувајќи се на „Асошиејтед прес“. „Тие штотуку почнаа да ја исцицуваат крвта од нејзиното тело, да …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) НЕВЕСТА ВО ЛИБАН – Погреб наместо свадба: Медицинска сестра од Бејрут станала симбол на катастрофата

Сахар Фарес, 24-годишна медицинска сестра станала симбол на катастрофата што се случи во Бејрут. Сахар била со пожарникарите кои загинале во експлозиите што се случија во вторникот, а нејзиното семејство и свршеникот за неа во четвртокот подготвиле „свадба“ што никогаш нема да ја има. Сè било сторено точно како што …

Повеќе »