Tag Archives: погреб

(ФОТО) БУМ ОД КРАЛСКОТО СЕМЕЈСТВО: Хари се вратил во Америка, Меган ја контактирала кралицата – се случило (НЕ) ОЧЕКУВАНО

Меган не присуствуваше на погребот на принцот Филип, но се јавила на кралицата. Деновиве се шпекулираше дали Хари ќе остане за 95-от роденден на кралицата. Ако останеше, тоа ќе значеше дека се случило некое помирување и дека односите се измазнети, а ако се врати пред роденденот, тоа значи дека немало …

Повеќе »

(ФОТО) За што зборувале кралските браќа? Експертите читале од усните!

По погребот на принцот Филип, нивниот дедо, принцовите Хари и Вилијам биле забележани како заедно заминуваат и зборуваат, што е прв пат јавноста да ги види заедно откако помладиот брат се повлече од кралските должности. Погребот на војводата од Единбург и сопругот на кралицата Елизабета Втора беше повод за првиот …

Повеќе »

(ФОТО) Дијамантите на Кејт Мидлтон на погребот на принцот Филип носат тајна порака

На погребот на принцот Филип, Кејт Мидлтон се појавила со накит што носи скриена порака за солидарност. Кејт пристигнала во Виндзор, на погребот, со ѓердан, кој и припаѓал на кралицата Елизабета Втора, со дијамантски обетки и во црн костум. Тој ѓердан и обетки од истиот сет биле знак на солидарност …

Повеќе »

(ФОТО) Кралицата на погребот седела сама со насолзени очи

КРАЛИЦА Елизабета го придружуваше ковчегот на нејзиниот покоен сопруг, принцот Филип, од замокот Виндзор до црквата Свети Џорџ. Со звуците на националната химна, таа излегла од Бентли и дошла до ковчегот, каде што за момент застанала, значајно, за да му оддаде почит на Филип, а во позадината се слушало ѕвонење …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Хари и Вилијам оделе одвоено покрај ковчегот на нивниот дедо – Погледнете како се однесувале кога се’ било завршено!!

Принцевите Вилијам и Хари прв пат беа видени заедно откако Хари ги напушти кралските должности. Принцовите одеа покрај ковчегот на нивниот дедо, принцот Филип. Сепак, тие не одеа рамо до рамо, туку меѓу нив беше братучед Питер Филипс. Британските медиуми пишуваат дека браќата веројатно не се ни виделе пред погребот …

Повеќе »

(ВИДЕО – ВО ЖИВО) Погреб на принцот Филип: Службата започна – на испраќањето само најблиските – братучед ги дели Хари и Вилијам

Принцот Филип, војводата од Единбург и сопруг на кралицата Елизабета Втора, кој почина минатата недела на 100-годишна возраст, ќе биде погребан денеска по комеморацијата во капелата Свети Ѓорѓи во замокот Виндзор. Погребната служба започна. Благословот го даде деканот на Виндзор. Тој рече: „Денес сме тука во капелата Свети Ѓорѓи за …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Кралското семејство објавило комеморативно видео за принцот Филип

Во пресрет на погребот на принцот Филип, кој почина на 100-годишна возраст, кралското семејство на својот официјален профил на Инстаграм објави комеморативно видео монтирано од фотографии, но и една слика на барање на кралицата. Кралицата Елизабета Втора сподели со јавноста една од своите фотографии со нејзиниот сопруг, со кого беше …

Повеќе »

(ФОТО) Кралицата донела неочекувана одлука за Хари и Вилијам на погребот на принцот Филип

КРАЛИЦА Елизабета одлучила дека на погребот на принцот Филип нејзините внуци Хари и Вилијам нема да одат едн покрај друг. На последното збогување со нивниот дедо, кое ќе се случи оваа сабота со почеток во 15. часот во капелата Сент Џорџ во Виндзор, нивниот братучед Питер Филипс ќе застане меѓу …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Велика Британија се подготвува за големото испраќање: Како ќе изгледа погребот на принцот Филип?

Принцот Филип ќе биде погребан во сабота на 17. април во Виндзор. Поради пандемијата, само избрани ќе можат да присуствуваат на погребот, па така Бакингемската палата објавила список од 30. лица кои ќе го испратат војводата од Единбург на вечното почивалиште. Пандемијата го смени и начинот на погребот, така што …

Повеќе »