Tag Archives: поезија

(ВИДЕО) Горазд Китановски им рецитирал поезија на патниците во „41“ – „Чувството е феноменално кога на некој ќе му го разубавиш денот, барем на момент“

Горазд Китановски (Kenny The Heartist) е артист кој сеуште трага по точната дефиниција за неговата уметност. Од него можете да очекувате симбиоза од поезија, хип хоп, и stand up comedy проследена со амбиентална музика. Досега има настапувано на повеќе културни настани во Скопје како „Андерфест“ но и на фестивали и …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) КРАЛСКИ – Принцот Хари и Меган Маркл „упаднале“ на час по поезија: Нивната постапка сите ги воодушевил!

Меган Маркл и принцот Хари приредиле изненадување и ги воодушевиле сите љубители на поезијата. Меган Маркл и принцот Хари „упаднале“ меѓу група млади поети и им приредиле изненадување за цел живот! Минатиот викенд, војводата и војвотката од Сасекс се приклучиле на виртуелен час по поезија за тинејџери организиран од непрофитната …

Повеќе »

ПОЕТ И РОМАНСИЕР – Како пар кој водел љубов го инспирирал Леонард Коен да стане музичар?

Леонард Коен беше неконвенционален уметник, во секој поглед. Ја започна својата кариера како поет и романсиер, и многу почитуван. Кога имал 33. години, Коен, неубеден во моќта на неговата порака, изразена во пишаниот збор, решил да остави литература зад себе и да се обиде со музика и да пишува текстови. …

Повеќе »

ГОЛЕМ ХУМАНИТАРЕН КОНЦЕРТ ЗА ЛЕКУВАЊЕ на Лидија Ристевска: Вечер на музика и поезија!

На 14. октомври во Битолскиот театар ќе се одржи голем хуманитарен концерт со кој ќе се помогне лекувањето на Лидија Ристевска која е болна од  прогресивна мултиплекс склероза со сериозни симптоми – попреченост во моториката, тешкотии при голтање и дишење. За да се подобри нејзината состојба треба да замине на …

Повеќе »

(ФОТО) Поезија од Стефан Марковски објавена на шпански јазик во Мексико,Перу и Шпанија

Песни од македонскиот поет Стефан Марковски деновиве беа објавени во различни формати беа објавени во Мексико, Перу и Шпанија. Во Мексико песните беа објавени на платформата Primera Pagina Revista во препев на шпански јазик од венецуелската авторка и преведувачка Мариела Кордеро, со илустрации на Аиме Сервантес Флорес. Објавата во Перу …

Повеќе »

Поезија од Стефан Марковски објавена во бугарско списание

Во новиот, 13-ти број на списанието „Нова социјална поезија“ (http://novasocialnapoezia.eu/) од Р. Бугарија е застапена поезија од македонскиот писател Стефан Марковски под наслов „Ветена земја“. Поезијата на Марковски е во препев на поетот и преведувач Владимир Луков, член на раководството на Сојузот на слободните писатели на Бугарија. „Ветена земја“ претставува …

Повеќе »

Погледнете што се случува оваа седмица во Јавна Соба!

ПРЕДИЗВИКАЈ ГО ВАЊА Имаш традиционален македонски рецепт? Испрати ни го на contact@publicroom.org и имаш можност да освоиш ваучер за вечерата New Balkan Cuisine! Прочитај повеќе. Оваа седмица во Јавна Соба 20.03. // 19:00 – Книжевни Магнитуди Нов „боречки” клуб во градот! facebook event link 21.03. // 20:00 – Прва самостојна …

Повеќе »

Драган Таневски:„Суштината на твоето постоење е баш тоа – да ја победиш таа проклета секунда на страв“!

Убаво е кога имате место каде го започнувате денот…Можеби нема секој ден да ве насмее,или да ве воодушеви, но во секој случај ќе ве стави во мисла – да размислите дали авторот на тие мисли е во право, или што сакал да каже со тие неколку напишани редови… Еден од …

Повеќе »