Tag Archives: победи

(ФОТО) Сајмон Кауел признал дека неговиот син го спасил од депресија: „Бев опседнат со победите“

Сајмон Кауел бил на работ на депресија… Сајмон Кауел е долгогодишен член на жирито на натпреварот „Јас имам талент“, поради што е препознаен од публиката ширум светот. Неодамна открил дека големата посветеност на работата го навела да падне во депресија, а во тоа му помогнал синот. – Стигнав до точка …

Повеќе »

(ФОТО) Тони Надал открил кога Рафа ќе ја заврши кариерата

Тони Надал, чичкото на Рафаел Надал, проговорил за тоа кога шпанскиот тенисер би можел да ја заврши кариерата. По пензионирањето на Роџер Федерер, од големата тројка останаа Новак Ѓоковиќ и споменатиот Рафа, а се очекува тој да биде следен. Неговиот вујко мисли дека крајот ќе дојде кога ќе престане да …

Повеќе »

Видеото на кое 5-годишното момче свири композиција на Моцарт го воодушеви интернетот

МОЦАРТ беше познат по својот музички талент, кој го покажал уште од најраните денови, свирел на чембало на 4-годишна возраст и компонирал свои композиции на петгодишна возраст. Можеби е и соодветно што видеото од 5-годишното чудо од дете на Алберто Картучи Чинголани кој свири композиција од Моцарт станало вирално, а …

Повеќе »

(ФОТО) „НОВАК САКАШЕ ДА ГО НАПУШТИ ТЕНИСОТ“: Јелена за најтешкиот момент!

НАЈДОБРИОТ тенисер на светот Новак Ѓоковиќ помина низ многу тежок период. Поради тоа што не беше вакциниран против корона вирусот, беше спречен да учествува на Австралија опен, кој потоа го освои неговиот голем ривал Рафаел Надал. Сепак, ова можеби не е најтешката ситуација со која се сретнал во неговата многу …

Повеќе »

(ФОТО) УПОРНОСТ – Родена е без половина прсти, а сега направи сензација на квалификациите за Австралија опен

Франческа Џонс, 20-годишна британска тенисерка, го направи едно од најголемите изненадувања на почетокот на квалификациите за Австралија опен. Таа ја победи Романката Моника Никулеску со 6-3, 6-2. Џонс е родена со ектодермална дисплазија со по четири прсти на рацете и седум прсти на двете нозе. „Јас играм тенис со различни …

Повеќе »

(ВИДЕО) Инспиративен говор на млад човек кој цел живот се среќавал со непремостливи болести – но ги победувал!

Соочен со смртни болести и дури со смртоносен третман, Мајкл Кросленд, неколку пати се среќавал со смртта но секој пат ја победувал. Ова е приказна за еден од најхрабрите луѓе кои било кога живееле… На 10. години му откриле рак кој не може да се оперира. На 12. години го …

Повеќе »

Дарио Ивановски повторно победи на полумаратонот во Белград

Дарио Ивановски повторно триумфираше на полумаратонската трка, која е дел од маратонот во Белград. Ивановски, денес, победи на патеката долга 21,1 километри со резултат 1.08.13 час. Времето што го постигна македонскиот атлетичар е за речиси две минути подобро од резултатот со кој лани победи во Белград (1:10.01 час). Успехот на …

Повеќе »

(ВИДЕО) Новак се отворил: Плачев, сакав да престанам да играм тенис!

„Татко ми ми рече дека морам да бидам цврст, но не помогна. Морав уште некое време да размислувам за таа тема“ рекол Новак Ѓоковиќ, кој сепак се’ пребродил и дошол на првото мести на АТП листата… Новак Ѓоковиќ последните денови дава бројни интервјуа во кои открива помалку познати детали од …

Повеќе »