Tag Archives: победа

(ВИДЕО+ФОТО) Леклер го победи Макс на портокаловиот „Ред Бул Ринг“

Возачот на Ферари, Шарл Леклер, триумфираше на Големата награда на Австрија, 11-та трка од овогодинешниот шампионат во Формула 1. Монегаски ја освои третата победа сезонава на „Ред Бул Ринг“, прва по третото коло во Австралија, а петта во кариерата. Интересно е што тоа е негов прв триумф што го постигна …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Голем пресврт на Ѓоковиќ за полуфинале на Вимблдон

Новак Ѓоковиќ по трет пат во кариерата на Вимблдон успеа да го добие мечот, откако загуби два сета. По голем пресврт, Србинот го совлада Италијанецот Јаник Синер со 5:7, 2:6, 6:3, 6:2 и влезе во полуфиналето на најпрестижниот турнир во светот. За место во финалето, Новак ќе ги одмери силите …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Рутинска победа на Ѓоковиќ против помладиот Кецмановиќ

Во натпреварот од третото коло на Вимблдон, Новак Ѓоковиќ во три сета го совлада Миомир Кецмановиќ со 6:0, 6:3, 6:4. Натпреварот кој траеше нешто помалку од два часа доведе до пласман во осминафиналето на третиот Грен слем во сезоната за Ѓоковиќ. Во првиот сет на теренот беше само Ѓоковиќ. Рутински, …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Бил Козби е прогласен за одговорен за сексуално злоставување малолетничка

БИЛ КОЗБИ беше прогласен за одговорен за сексуално злоставување на Џуди Хут, тогаш 16., на имотот на Плејбој во 1975. година. The Guardian објави дека поротата одлучила Козби да и плати отштета на Хут, која сега има 63. години од 500.000 долари. Според англискиот весник, поротата одлучила дека Козби „намерно …

Повеќе »

(ФОТО) Баку е на Ферстапен, Ферари повторно го изневери Леклер!

Актуелниот шампион во Формула 1, Макс Ферстапен, триумфираше на Големата награда на Азербејџан, осмата трка во сезоната. Возачот на Ред Бул ја забележа петтата победа сезонава на улиците на Баку, а вкупно 25-та во кариерата, пред неговиот тимски колега Серхио Перез. Тие двајца на австрискиот тим му донесоа трет двоен …

Повеќе »

(ВИДЕО) Ѓоковиќ: „Разочаран сум и лут!“

РАФАЕЛ НАДАЛ во фантастичен меч го совлада првиот тенисер во светот Новак Ѓоковиќ со 3:1 во сетови, а во полуфиналето на Ролан Гарос ќе игра против Германецот Александар Зверев. Публиката на теренот на Филип Шатрие отворено навиваше за Надал, а Ѓоковиќ во неколку наврати беше исвиркуван. „Подигнат од публиката“ „Секогаш …

Повеќе »

(ФОТО) На 44. години жена ја добила најцрната дијагноза: „Лекарите ме отпишаа, го планирав мојот погреб, а потоа се случи чудо“

Лекарите ја отпишале… Животот на Таша Тор Стратен целосно се променил во 40-тите, кога на докторот му кажала дека пронашла крв во столицата, а еден ден подоцна дознала дека има рак на дебелото црево, кој се проширил на белите дробови. – Беше шокантно. Бев целосно скршена и неутешна. Не мислев …

Повеќе »

(ФОТО) ЗЕЛЕНСКИ САКА ЕВРОВИЗИЈАТА ДА ЈА ДОНЕСЕ ВО МАРИУПОЛ: Претседателот на Украина по победата шокираше со неговиот статус на Фејсбук

По победата на украинскиот оркестар Калуш на синоќешната Евровизија, претседателот на Украина Володимир Зеленски и се обрати на јавноста со порака дека следниот избор за песна на Евровизија ќе се одржи во градот Мариупол. – Нашата храброст го импресионира светот, нашата музика ја освојува Европа! Наредната година Украина ќе биде …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Украина е победник на „Песна на Евровизија 2022“: Нивната победа беше проследена со три скандали!

УКРАИНА е победник на изборот за Песна на Евровизија. Иако националните жирија му дадоа повеќе поени на претставникот на Обединетото Кралство, публиката со неверојатни 439 поениго одреди победникот.Финалето на Евровизија се одржа во салата Пала Олимпико во Торино. Во финалната вечер настапија претставници на 25. земји, а оваа година финалето …

Повеќе »