Tag Archives: победа

(ФОТО) ОВА Е ХЕРОЈ: Го победи Ковид-19 и донираше крвна плазма со антитела за лекување на други пациенти!

Поимот за херој е доста широк и може да се толкува на многу начини…но во овој период кога пандемијата со корона вирус е закана за секого во светот може да кажеме дека оваа девојка, Михаела Јаневска, е токму тоа – ХЕРОЈ НА НАШЕТО ВРЕМЕ! Таа го победила корона вирусот и …

Повеќе »

(ФОТО) ПОЗИТИВЕН ДУХ – На 107. роденден му јавиле дека преболел корона вирус: Семејството плачело од среќа!

Рудолф Хејдер ги преживеал шпанскиот грип, големата стопанска криза, Втората светска војна, а на својот 107. роденден и’ службено го преболел корона вирусот. Откако две недели минал во изолација и повеќе немал никакви симптоми на корона, лекарите на неговото семејство му ги јавиле среќните вести дека Рудолф добил дозвола да …

Повеќе »

СЕДУМ ГОЛЕМИ ПРОМЕНИ кои ќе настанат во светот по завршувањето на пандемијата со корона вирусот: Еве што се’ повеќе нема да биде исто!

Многумина предвидуваат дека во сегашната глобална состојба, поттикната од пандемијата со корона вирусот, исто така, ќе бидат вклучени историски настани како што беа Големата депресија или глобалната финансиска криза во 2008 година. ПАНДЕМИЈА од корона вирусот буквално го забави светот, ги заклучи луѓето во нивните домови, го запре животниот стил …

Повеќе »

Голена победа на германските доктори над корона вирусот: Успеале да го намалат „Р“ факторот!

Спред проценките на РКИ, во Германија околу 81.000 лица ја преболеле инфекцијата. Во Германија, стапката на т.н. фактор на репродукција на вирусот опаднала на 0,7, со што е постигната големата цел на германската влада бидејќи тоа значи дека секое инфицирано лице сега статистички може да зарази помалку од едно лице. …

Повеќе »

(ФОТО) БАБА (104) БОРЕЦ СТАНАЛА СИМБОЛ НА НАДЕЖ ВО НАПАТЕНА ИТАЛИЈА: Преживеала две војни па ја победи корона – Нејзината насмевка сите ги трогнала!

Баба од Италија, Ада Занусо (104) станала симбол на надежта во напатената земја што се бори со пандемијата на коронавирус, откако ја победила болеста. Бабата Ада, во своите 104. години, успеала да преживее две војни, но и да се бори против новиот коронавирус, со што станала една од најстарите лица …

Повеќе »

Фотографијата на шест месечно бебе кое го победи коронавирусот го обиколи светот: Лео внесе нова надеж!

После многуте тешки, тажни вести но и фотографии денеска најубавата вест и фотка пристигнуваат токму од Апенинскиот полуостров, кој моментално е најмногу погоден поради пандемијата на коронавирусот. Откако една баба на возраст од 103 години успеа да го победи корона вирусот во Италија, шестмесечното бебе Леонард исто така излегло како …

Повеќе »

Емотивна фотографија: „Ова е мојот 87. годишен дедо, го победи корона вирусот!“

87. годишен дедо ја напуштил болницата откако во двонеделна борба го победил корона вирусот, и тоа откако на неговото семејство му кажале да се подготви на најлошото… Фотографијата на Еварт Локтон кој ја напушта Општата боница во Мичиген на Фејсбук ја објавила неговата внука Софи Едвардс, пред неколку дека и …

Повеќе »

Надал го освои Акапулко, запиша нов рекорд и не му дозволи на Ѓоковиќ многу да се одалечи на АТП листата!

На Шпанецот ова му е 85. титула во кариерата, а тој на овој турнир не загуби ниту еден сет. Со оваа победа освои 455. поени. Рафаел Надал е шампион на Акапулко. Вториот тенисер на светот го освои турнирот во Мексико кога во финалето го совлада Американецот Тејлор Фриц со 6:3, …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Ѓоковиќ успешно ја започна одбраната на титулата во Мелбурн

Вториот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ се пласираше во второто коло на Австралија опен, совладувајќи го Германецот Јан Ленард Струф со 3:1 на стартот на турнирот. Rising to the occasion. The World No.2 steps up a gear to take the second set against Struff 6-2, having won the first in …

Повеќе »