Tag Archives: победа

(ФОТО) БРАВО: 70-годишната Виолета од Прилеп после 3. неделна битка го победи корона виpycoт; Семејството најголема подршка

Седумдесет годишната Виолета Мирчевска од Прилеп три неделната битка со кopoнавиpycoт ја поминала емотивно и стpecно, но голема мотивација и било семејството кое ја охрабрувало да издржи и повторно цврсто да застане на нозе – oбјави на Фејсбук министерот за здравство Венко Филипче. „По една недела со симптоми на Koвид-19, …

Повеќе »

СЗО: „Корона вирусот може да се победи само вака!“

Пандемијата на коронавирус, за време на која се заразени повеќе од 16. милиони луѓе, е веројатно најлошата глобална здравствена криза со која се соочи Светската здравствена организација, оцени денес директорот на таа агенција на Обединетите нации, Тедрос Гебрејесус. Тој на редовниот онлајн брифинг во Женева истакнал дека светот може да …

Повеќе »

(ВИДЕО) СУПЕРБАБИЧКА! Индијка од 100. години ја победила КОРОНА:„Лекарите добро ме пазеа, секој ден ми даваа по едно јаболко!“

Стогодишна Индијка од државата Каматака успешно се опоравила од новиот вид корона вирус. Таа рекла дека е излечена благодарение на докторите кои се грижеле многу за неа. „Покрај редовните оброци, тие ми даваа и едно јаболко. Тие ми дадоа лек, инјекции, јас закрепнав. КОВИД-19 е нешто како настинка“, рекла таа. …

Повеќе »

Хамилтон доминантно до израмнување со Шумахер

Британскиот автомобилистички ас Луис Хамилтон од тимот на Мерцедес победи во неделата на трката за Големата награда на Унгарија, третата годинешна трка од Светското провенство во класата Формула 1. 'Get in there Lewis' 🎧🗣 An eighth win in Hungary for @LewisHamilton – and he takes top spot in the driver …

Повеќе »

(ФОТО) БЕШЕ НА РАБОТ НА СМРТТА ПОРАДИ МИСТЕРИОЗЕН ВИРУС: Ослабнала 20. килограми, косата и забите и паѓале…СЕГА Е НАЈСРЕЌНА НА СВЕТОТ!

Се сеќавате ли на Марион Бартоли? Французинката која победи во Вимблдон во 2013. година, а потоа одеднаш, по најголемиот успех во кариерата, реши да замине во пензија, иако имаше само 28. години. View this post on Instagram A celui qui m a tout donné, qui a tout sacrifié pour moi, …

Повеќе »

(ВИДЕО) СЕКОЈА ЧЕСТ – СИТЕ ГИ КРИТИКУВАА, А УСПЕАЛЕ ДА ЈА ПОБЕДАТ КОРОНА: За две недели во Шведска останале само уште шест заразени!

Шведска бележи и многу значителен пад на бројот на заразени во однос на пред две недели, денес тоа е само една шестина од позитивните кои се тестираат на дневна основа… Со оглед на тоа што од олеснувањето на епидемиолошките мерки, животот е сличен на оној што го спроведоа шведските власти …

Повеќе »

(ВИДЕО) СВЕЧЕНО – НА ИСТОКОТ НА РУСИЈА ОДРЖАНИ ПАРАДИ НА ПОБЕДАТА: Покажале моќни тенкови и авијација, марширале илјадници војници!

На истокот на Русија, во Чита, Белогорск, Хабаровск, Јужен Сахалин, Владивосток, Узурија и Улан-Уде, се одржаа паради на победата во чест на 75-годишнината од крајот на Втората светска војна На чело на механизираната колона во Чита се наоѓал Т-34. Во неа имало и Т-72, ​​противвоздушни ракетни комплекси „Бук“ и С-300, …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ПОБЕДИЛА – Баба (103) ја победила корона па наздравила со ладно пиво!

Џени Стејна од Масачусетс ја прослави својата победа над вирусот корона, наздравувајќи со ладно пиво „Bud Light“ во болничкиот кревет и го воодушеви светот… Жената што ја снимала Џени како пие пиво ја прашала дали е вкусно, а таа одговорила дека е пред да испие уште една голтка и ги …

Повеќе »

9. MAJ – пред 75. години во Европа е поразен фашизмот!

Денес се одбележува Денот на победата над фашизмот. 9 мај 1945 година ќе замине во историјата како датум на капитулација на нацистичка Германија и крај на масовното крвопролевање што се случи на европско тло. Иако државите од Западна Европа го слават Денот на победата еден ден претходно, повеќето земји од …

Повеќе »