Tag Archives: плазма

(ВИДЕО) Непечена „песок торта“ – Брзо а вкусно!

Ако ви треба брза кремаста торта, без печење, тогаш ова е вистинскиот рецепт за вас. Прекрасната комбинација на пудинг со плазма, ореви и кокос сите ќе ги воодушеви. Тортата е вистинска мала бомба Состојки: 1 литар млеко 10-15 лажици шеќер (по ваш вкус) 4 ќесички (160 гр.) пудинг од ванила …

Повеќе »

(ВИДЕО) СОВРШЕН ДЕСЕРТ! Торта со плазма, „јафа“ бисквити и чоколадо!

Дали има некој што не сака јафа бисквити, плазма, чоколадо и ореви? Оваа торта е комбинација на овие состојки и ја прави совршена… Состојки: За кората: 5 јајца 10 лажици шеќер 150 мл млеко 100 мл масло 10 лажици брашно 5 лажици мелени ореви 1 прашок за пециво За фил: …

Повеќе »

(ВИДЕО) За 15 минути: Обланда со плазма и бело чоколадо!

Оваа обланда ќе ја направите за 15 минути и ќе бидете воодушевени од вкусот. Состојки: 1 мало пакување обланди 125 гр путер (или маргарин) 100 гр шеќер 50 гр бело чоколадо за готвење 200 мл павлака 20% мм 1 ванилин шеќер по желба 150гр мелени бисквити од плазма За глазурата: …

Повеќе »

(ВИДЕО) Чоколадна крем торта – БЕЗ ПЕЧЕЊЕ!

Ако ви се јаде торта која е со многу крем и е чоколадна, а не треба да се пече тогаш задолжително испробајте го овој рецепт. Состојки: 1,2 литри млеко 2 кесички пудинг од чоколадо 10 лажици шеќер 2 лажици нишесте 150 г путер 100 г чоколадо за готвење 500 мл …

Повеќе »

(ВИДЕО) Непечен десерт со „плазма“ готов за 15. минути

Состојки: 600 г мелена плазма 350 г шеќер во прав 1 кесичка ванилин шеќер 350 г маргарин 350 г сок од портокал 100 г мелени ореви или лешници ( Глазура: 100 г чоколадо или шлаг Подготовката можете да ја видите во видеото подолу: Фото: Принтскрин/Youtube.com

Повеќе »

(ВИДЕО) Непечена плазма торта со банани – брзо а вкусно!

На сите понекогаш ни недостасува некој брз а многу вкусен рецепт, посебно за десерти. Токму таков е овој за торта со мелена плазма и банани, и секако – чоколадо… Состојки: 450 гр мелена плазма 200 г мелени ореви, лешници или несолени кикирики 5 банани 4 жолчки 250 гр шеќер во …

Повеќе »

(ВИДЕО) СЛАДОЛЕД ТОРТА ОД 5. СОСТОЈКИ која се подготвува за 10. минути!

Освежувачка и лесна торта за жешките летни денови… Состојки: 500 мл слатка павлака 400 г грчки јогурт 10 г ванилин шеќер 2 – 3 праски 150 г плазма Подготовката на оваа вкусна и лесна торта погледнете ја во видеото:

Повеќе »

Не е вакцина туку Хенк-цина:Глумецот со сопругата донирал плазма и крв за истражување

Том Хенкс и сопругата Рита Вилсон се вклучија во борбата против Ковид-19 откако откриле дека имаат антитела против коронавирусот кои можат да помогнат во развојот на вакцината. Том Хенкс се надева дека може да помогне во борбата против коронавирусот, откако го победи Ковид-19, додека се подготвуваше да снима нов филм …

Повеќе »

(ВИДЕО) Чоколадна плазма торта

Плазма и чоколадо се омилени продукти ан малечките па оваа чќоко-плазма торта сигурно ќе им се допадне. Потребно е: Кора: 4 белки 100 г шеќер 30 мл вода 60 г ореви 50 г брашно 10 г прашок за печиво Прелив за кората: 100 г чоколадо 30 мл млеко Фил: 4 …

Повеќе »