Tag Archives: пјонгчанг

(ФОТО) Хиршер,Мирер и Феликс Нојројтер ексклузивно за Еуроспорт!

Еуроспорт доби ексклузивни изјави по завршување на Олимпискиот слалом. Хиршер раскажува за ситуацијата на слалом терените, а Мирер за неговата победа. Изјава на денот е пак онаа на Феликс Нојројтер, кој не учествуваше на Олимписките игри поради повреда на лигаменти. Феликс воедно беше и’ гостин коментатор на германскиот Еуроспорт. Погледнете …

Повеќе »

(ВИДЕО) Акробација на смртта: Светот без здив го гледал настапот на лизгачкиот пар од Северна Кореја!

Младиот лизгачки пар од Северна Кореја кој го чинат Риом Тае-ок и Ким Ју-сик на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг имал спектакуларен настап. Нивниот прв настап на ЗОИ ги воодушевил љубителите на лизгањето ширум светот. Пуликата без здив го гледала младиот пар како со инструментал од песната „A Day in …

Повеќе »

(ВИДЕО) ЗОИ: Швајцарец извел глупост која запрепастила многумина во Пјонгчанг!

Скијашот во слободен стил, Фабијан Бош, се потрудил за најлуд потег на денот во Пјонгчанг, покажувајќи дека може да се движи по подвижни скали – од надворешната страна… Кога станува збор за зимски спортови Швајцарија е светска велесила, но засега во Пјонгчанг освоиле само еден медал, сребро во карлинг во …

Повеќе »

(ФОТО) Жешко на ЗОИ: Ова е листа на 10. најсекси спортистки кои ќе се натпреваруваат во Пјонгчанг

Во Пјонгчанг се одржуваат 23. Зимски олимписки игри… Олимпијците живеат, тренираат четири години за ова натпреварување кое можеби на многумина ќе им биде и последна Олимпијада. Меѓу нив веројатно е и американската скијашка Линдзи Вон (33) која многумина ја сметаат за најубава спортистка во светот. Атрактивната Американка ја предводи листата …

Повеќе »

(ВИДЕО) Приказна која ќе ви донесе солзи: Бил 20. дена во кома а сега бакнува олимписки медал

Канадскиот сноубордер Марк Мерморис освоил бронзен медал на ЗОИ во Пјонгчанг, една година после стравичната несреќа во која се здобил со повреди опасни по живот – 17. скршеници на коски, пробиено плучно крило и уништена слезина. При обидот да изведе елемент кој вклучувал свртување од 1440 степени Мекморис удрил во …

Повеќе »

ЗОИ 2018. во Пјонгчанг и ЛОИ 2020. во Токио ексклузивно на Македонската Телевизија

Македонската Радио Телевизија со гордост информира дека на нејзините програми ексклузивно ќе ги емитува настаните од 23-те Зимски Олимписки игри во Пјонгчанг, коишто ќе се одржат од 9 до 25 февруари оваа година. „По долги и исцрпувачки преговори со Дискавери, официјалниот носител на правата за Олимписките игри на територијата на …

Повеќе »