Tag Archives: пита со месо

(ВИДЕО+ФОТО) Рецепт на денот: Куглоф пита со месо: Проверено добар рецепт!

Мека, зачинета, совршена… Потребно е: 500 г. тенки кори 2 – 3 јајца 3 лажици гриз 300 – 400 г. мелено месо 200 мл јогурт 200 г. кисела павлака 1 главичка кромид масло сол, црн пипер Подготовка: на масло пропржете го ситно сечканиот кромид, додајте сол и црн пипер, па …

Повеќе »

(ВИДЕО) Пита со месо од готови кори: Едноставна но оригинална и сочна!

Доколку сте посакале вистинска пита со месо испробајте го овој рецепт… Потребно е: 500 г тенки кори 200 г мелено месо 200 г сечкана шунка 3 јајца 200 г кисела павлака 100 мл млеко 1 главичка кромид масло, малку црвен пипер сол, врн пипер 2 чена лук многу малку прашок …

Повеќе »

(ФОТО) Залиена пита со месо и јогурт

Посочна отколку што сте мислеле дека може… Македонската трпеза не би била тоа што е кога на неа не би имало вкусна пита. Ви ја препорачуваме оваа залиена пита со месо и јогурт која во Турција е предјадење број 1. Состојки: 500 г мешано мелено месо, 1 голема главичка кромид …

Повеќе »