Tag Archives: пиперки

(Рецепт) НЕШТО НОВО – Подобро од пинџур и ајвар: Салата а не е само тоа!

Кога ќе завршите со подготовка на ајварот и другата зимница, започнете со подготовка на ловечката салата. Се прави од се што ви остана – пиперки, домати, модар патлиџан, со додавање моркови, кромид и лук. Подготовката е многу едноставна, а вкусот уникатен – нешто помеѓу ајвар, лутеница и пинџур. Состојки: 1 …

Повеќе »

ПИПЕРКИ – заборавено летно злато на чинијата! Еве поради што се сметаат за една од најздравите намирници

Пиперките всушност имаат многу повеќе придобивки за телото отколку што мислиме на прв поглед … Пиперките се исто така меѓу најздравите зеленчуци во светот, а нивниот единствен недостаток е што нивната сезона е прилично кратка а се прилично скапи во зима. Затоа искористете ги колку што е можно додека уште …

Повеќе »

(ФОТО) ИМАМЕ ПОБЕДНИК НА ГОДИНАТА! „Домати туристи“ од Ниш на аеродром го отвориле куферот а цариниците ЗАНЕМЕЛЕ ОД ГЛЕТКАТА!

Сезоната на одмори започна и можеби оваа патничка од Ниш ќе ви даде идеја, без што никако да не одите на одмор. На списокот има многу нешта што им недостасуваат на нашите луѓе кога заминуваат во странство, се разбира, пред се најблиските. На некои им недостасуваат местата каде што излегувале, …

Повеќе »

(ФОТО) ЗА ДВЕ ЕВРА ДНЕВНО: Пливаат во „луто море“

Студентот Рафид Јашар (25) направил серија фотографии на кои се гледаат редови на работници под чадори кои се штитат од сонцето додека макотрпно подредуваат море од темно црвени чили пиперки. Сцената е снимена на фарма во Богра, Бангладеш. Според Рафид, во тој момент работниците одвојувале здрави пиперки од неквалитетни што …

Повеќе »

Сакате да престанете да јадете леб? Можете да го замените со овие седум здрави намирници!

ЛЕБОТ е прилично едноставна храна, но факт е дека многумина не можат да замислат оброк без него. За жал, тој не е многу здрав. Треба да бидеме свесни дека повеќето лебови кои се продаваат се мешавина од рафинирано брашно, путер и шеќер и сето тоа може да ни наштети повеќе …

Повеќе »

Пробајте нешто ново: Пиперки полнети со шампињони

Малку поинаку полнети пиперки Состојки: – 4 пиперки – 100 гр варен ориз – 300 гр динстани печурки – 150 мл павлака за готвење – 1 јајце – 2 компири – 1 домат – малку стопен путер – магдонос – сол, бибер Подготовка: пиперките исчистете ги и подгответе за полнење. …

Повеќе »

Добри за мажите, но и за сите: 7. причини поради кои треба почесто да јадеме пиперки

Пиперката е исклучително здрава намирница која содржи дури 92 проценти вода, а во 100 грама има нешто под 30 калории. Пиперката е годишна растителна култура која во Јужна и Централна Америка се јаде веќе илјадници години. Колумбо ја донел во Европа во 15 век и станала неизбежен дел од многу …

Повеќе »

(ФОТО) Печени пиперки полнети со сирење: Вистински оброк за претстојните летни денови!

Оваа божествена летна комбинација на вкусови ќе ве освои „на прв залак“… Состојки: 6 – 7 печени пиперки 500 г урда, без вода 2 – 3 лажички пармезан зачински треки по желба – босилок, копар, рузмарин 2 чене алук сол, по вкус 2 – 3 лажички маслиново масло Подготовка: убаво …

Повеќе »

(Рецепт) Грчка мусака: Лесен летен ручек со модри патлиџани и тиквички – сочен и вкусен!

Традиционалното грчко јадење ќе ве плени со совршена комбинација на вкус и сочност! Потребни состојки: 4 компири 4 модри патлиџани 2 тиквички 3 домати 2 главички кромид 1 чен лук 5 пиперки со, црн пипер маслиново масло – за подмачкување 500 мл млеко 4 лажици брашно Подготовка: Измијте и исчистете …

Повеќе »