Tag Archives: пешачење

Мал трик пешачењето да ви биде како тренинг

Секојдневното пешачење е одличен сојузник за сите оние кои го ставаат здравјето на прво место. Дури и малите дневни движења, како на пример одење на работа, во комбинација со само 20. минути лесни вежби, го намалуваат ризикот од предвремена смрт. Се разбира, одењето не е само техника со која се …

Повеќе »

Што се’ може да се случи со вашето тело ако одеднаш почнете помалку да одите?

АКО и вие спаѓате во групата што ги замени своите канцеларии со работа од дома, можеби сте забележале дека одите сè помалку и поминувате се повеќе и повеќе време покрај вашето биро. И, иако веројатно сте чуле многу за ефектите од седењето цел ден, еве уште неколку несакани ефекти што …

Повеќе »

(ВИДЕО) БРАВО – ЧЕЛИЧНАТА БАБА НИТУ НЕВРЕМЕТО НЕ ЈА СПРЕЧИЛО ДА ДОЈДЕ ДО ВАКЦИНА: По длабок снег пешачале 10. километри но тоа не е најлошото што и се случило!

Да одите 10. километри низ скоро метар снег за да стигнете до местото за вакцинација не било ништо, во споредба со она низ што поминала 90-годишната Френ Голдман. „Се јавував за да закажам вакцинација насекаде, секое утро, секое попладне и често бев онлајн ноќе“, рекла Голдман. Секое утро се јавувала …

Повеќе »

Еве колку треба да одите за да ослабнете: 7. правила за симнување на килограми со пешачење!

Најдобрата и најлесната форма на рекреација Зад нас се деновите кога уживавме во празничната трпеза. Поради тоа што малку се движевме, а јадевме исклучително калорична храна, дојде до зголемување на телесната тежина. Сега е вистинското време да се позанимавате со вашето тело, а најдобриот начин да го направите тоа е …

Повеќе »

Италијанец, после кавга со сопругата, пешачел 400. километри

Доста чудна вест ни пристигнува од Италија – полицијата таму пресретнала маж кој одел 400 километри за да си ја расчисти главата по расправијата со неговата сопруга. Мажот бил запрен од полицијата рано во понеделникот во близина на Фано во централна Италија. Тој бил уморен и му било ладно, изјавил …

Повеќе »

ЗДРАВ ЖИВОТ – ПЕТ БРОЕВИ за вашето срце кои морате да ги знаете!

Здравјето на главниот мускул во нашето тело е клучно за сите други активности Познавањето на само неколку клучни индикатори може да обезбеди прилично точна слика за вашата моментална кондиција и ќе ви даде трајна мотивација да одржувате здрави срцеви броеви и да ги подобрувате оние помалку здрави. Постојат пет клучни …

Повеќе »

(ФОТО) Кејт Мидлтон воодушевила со својот неочекуван моден избор: Чевли што секоја жена треба да ги има!

Војвотката од Кембриџ доби ново работно место. Таа стана потпретседател на британската асоцијација на извидници, а таа титула ја дели со принцот Едвард, војводата од Кент. Кејт е првата жена во 113. години постоење на Здружението што се најде на таа позиција. Ова сигурно ќе биде една од омилените улоги …

Повеќе »

(ВИДЕО) Учител пешачи 8. километри дневно за да на учениците им подели бесплатни оброци

Среде негативноста и стравот од пандемијата на коронавирус, наставник од основно училиште ,Гримсби, секој ден оди по 8. километри за да им подели бесплатни оброци на децата во опасност. Се разбира, тој брзо бил наречен херој. Така, Зејн Паулс секој ден доставува 78.оброци на деца кои се квалификувани да ги …

Повеќе »

(ФОТО) Пет совети на најславниот дедо на Балканот против коронавирусот!

Познатиот пензионер, дедо Тони, со вистинско име Талјат Селмани (83) тврди дека короновирусот како и останатите болести не одат на луѓе кои вежбаат, медитираат, престојуваат во природа и го слушаат своето тело… „Вирусот не постои. Тоа е само политика за да се’ се распродаде. Оној кој вежба и работи на …

Повеќе »