Tag Archives: печени

МАКЕДОНЦИТЕ ГИ ОБОЖУВААТ КОМПИРИТЕ, А ЌЕ ГИ САКААТ УШТЕ ПОВЕЌЕ ПОСЛЕ ОВОЈ ТЕКСТ: Овој зеленчук е природен пребиотик и помага на стомакот и ЦРЕВАТА!

Компирот е една од најпопуларните намирници не само во Македонија, туку и во целиот свет, се подготвува на многу различни начини, а неодамна докторите разбија заблуда за формата во која е најздрав. Како што се испостави, ако го јадеме ладно, што секој го избегнува, тоа е далеку покорисно за нашето …

Повеќе »

(ВИДЕО) Идеја за подготовка на сендвич станала вирална: Луѓето не можат да дочекаат да ја испробаат!

ПРЕКРАСЕН метод за едноставно подготвување појадок стана вирален откако се појави на социјалните мрежи и луѓето не можат да веруваат дека порано не го испробале. Кога станува збор за подготовка на појадок, многу луѓе претпочитаат да избираат јајца затоа што даваат безброј опции. Но, постои начин да се подготват што …

Повеќе »

(ФОТО) Печени пиперки полнети со сирење: Вистински оброк за претстојните летни денови!

Оваа божествена летна комбинација на вкусови ќе ве освои „на прв залак“… Состојки: 6 – 7 печени пиперки 500 г урда, без вода 2 – 3 лажички пармезан зачински треки по желба – босилок, копар, рузмарин 2 чене алук сол, по вкус 2 – 3 лажички маслиново масло Подготовка: убаво …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) 20. десерти за сите пригоди: Брзи, лесни, печени, непечени но вкусни колачи, колачиња и торти

1.Колач од чесна сестра Состојки: Бисквитни кори: 5 жолчки 200 г шеќер 200 г ореви 5 белки – снег 4 малечки обланди Фил: 200 г путер 150 г шеќер во прав 2 жолчки 200 мл млеко 2 – 3 лажици сварено кафе 2 лажици брашно Плус: мелени ореви за наросување …

Повеќе »

(ФОТО) Хусарски колачиња- непечени и печени: Колку подолго стојат поубави се!

Хусарските колачиња се идеални празнични колачиња за оние кои не сакаат да компликуваат, без преголема кулинарска филозофија настануваат нежни или меки колачиња кои со стоење стануваат се’ повкусни. Непечени колачиња Состојки за хусарски колачиња без печење: 180 г шеќер 1 кесичка ванилин шеќер 150 г кокосов или обичен путер 100 …

Повеќе »

(ФОТО) Викендот е за убави нешта: Три чоколадни колачи кои ќе ве освојат!

Непечен чоколаден колач! Состојки: 200 г чоколадо за готвење 150 г маргарин 200 г шеќер 2 лажици мед 100 мл млеко 100 г сечкани лешници 100 г сечкани бадеми 100 г мелени бисквити Глазура: 100 г чоколадо за готвење 3 лажици масло Подготовка:истопете ги маргаринот, чоколадото, шеќерот, медот и млекото. …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) 31. рецепт за салати, предјадења, колачи, торти: Велигден нека биде по ваш вкус!

Празниците се секогаш можност да пробаме нешто ново. Обично „ги празниме“ продавниците за да нешто не ни притреба…Поради тоа, бидејќи сигурно дома имате од се по малку, ви донесуваме рецепти за салати, предјадења кои можат да се претворат во главен оброк и секако десерти – непечени, печени…ефтини, едноставни… 17.Куглоф од …

Повеќе »

(ФОТО) 10. новогодишни печени десерти: Торти,  колачи, баклави

Боемска торта Состојки: Кора: 10 белки 260 г шеќер во прав 15 г какао 250 г печени мелени лешници Фил 1: 1 кесичка ванилин шеќер 3 лажици брашно 1/2 литар млеко 250 г шеќер 6 жолчки Фил 2: 6 јајца 250 г шеќер 3 штангли чоколадо за готвење 200 г …

Повеќе »