Tag Archives: пченка

Омилено летно „јадење“ – Прашање на кое конечно го имаме одговорот: Дали пченката е добра за нашето здравје?

Дали вреди да се потпирате на сезонски производ? Пченката е омилено летно јадење, особено како ужинка, на многу луѓе, но нутриционистите и обожавателите на здрав начин на живот имаат нејасен став кон неа. Пченката е богата со растителни протеини, витамини, минерали и антиоксиданти – каротеноиди, кои му даваат светло жолта …

Повеќе »

(ФОТО) Њујорк забранува еден од најголемите деликатеси – произведувачите најавуваат тужби

ЊУЈОРК, американската гастрономска мека, се подготвува да го забрани црниот дроб од гуска, а објавувањето на забрана за продажба ги налутила производителите кои имаат намера да одговорат со тужби. Градскиот совет во Њујорк треба да прифати забрана за „одредени производи како резултат на товење на живината“. Foie gras, што на …

Повеќе »

(Рецепт) ЗДРАВО И ВКУСНО – ЗА ВИТО ТЕЛО: Протеинска салата со леблебија и пченка готова за 5. минути!

Одличен избор за оние кои сакаат телото да го доведат во топ форма… Оваа салата е одлична за оние денови кога немате многу време, бидејќи ќе ви бидат потребни само 5 минути за да се подготви. Тој е многу здрав оброк, богат со протеини, неопходен за правилен развој на мускулите …

Повеќе »

(ФОТО) Посна кикирики салата

Потребно е: 300 г грашок 300 г варена пченка 50 г печени солени кикирики 1 фиџан, од кафе, ориз 200 г посен мајонез 2 црвени, кисели, пиперки (може и свежи) сол, црн пипер Подготовка:оризот сварете го во два филџани вода. После 10. минути оризот тргнете го од ринглата и оставете …

Повеќе »